| DApostol a întrebat:

Recent am sustinut Evaluare Nationala si in cateva zile (mai exact pe 3) ma voi inscrie la liceu. Chestie, insa, este ca nu sunt hotarat in legatura cu profilul si as vrea sa va cer parerea. si da, stiu ca mate-info ofera cele mai multe posibilitati, dar nu stiu daca sa aleg asta.
Optez spre cel mai bun liceu din judetul meu (Buzau- Hasdeu), si pana acum ma gandeam la profilul filologie, bilingv engleza (am luat si testul bilingv) sau stiinte sociale. Notele mele sunt destul de bune (9, 20 la romana si 10 la matematica) si unii mi-au zis ca evident mate-info e pentru mine, insa nu ma impac DELOC cu fizica si chimia, iar la acest liceu se lucreaza la un nivel foarte ridicat, si nu cred ca voi face fata.
In general, ma pricep la calculatoare (nu doar la gaming laughing) si mi se par interesante informatii despre boli, etc.
Iar dupa terminare, mi-ar placea sa ma duc undeva ce are legatura cu "bussiness-ul"; credeti ca pot reusi asta cu filologie sau trebuie neaparat un alt profil? straight face

3 răspunsuri:
| CatalinFTW a răspuns:

Pai nu stiu frate, fiecare cu alegerea lui happy Si eu am dat evaluarea nationala si am luat 10 la mate si 9.25 la romana ( desi meritam cam 9.40-9.50 ). Problema e ca am luat cu mult noroc 10 la mate, avand 3 profesori in 4 ani si nefacand vreo tema anul acesta. Am facut doar pregatire cu un profesor foarte bun si asa am reusit sa iau 10. La fel si la fizica. Cu toate ca am avut acelasi profesor 3 ani, avem destul de multi media 10 desi nu meritam. Si eu voiam tot filologie, dar pana la urma ma duc la mate-info. Asta e, greu, usor, cum o fi, pana la urma e cel mai bun profil. Deci, sfatul meu e sa dai la mate-info dar e alegerea ta happy

| DApostol explică (pentru CatalinFTW):

Doamneee, deci la toate ma regasesc in ale tale laughing (la mate am avut 5 profi ANUL asta, nici eu nu meritam la fizica/chimie 10 si am avut si tot asa noroc am avut cu 10 la mate si meritam mai mult la rohee hee
Inca ma mai gandesc, o sa incerc la mate-info bilingv engleza, insa sigur nu am media (imi iese cam 9, 64), insa incerc si mate-info intensiv engleza. daca nu, filo-bilingv happy.

| CatalinFTW a răspuns (pentru DApostol):

Eu am media de admitere 9.62 si voiam si eu bilingv, daca era intr-un oras mai apropiat de mine dar e o distanta mult prea mare pana la cel mai apropiat liceu bilingv... Asa ca ma duc in oras la mine la mate-info intensiv engleza happy Legat de filo, si eu am vrut initial filo intensiv engleza dar pana la urma sunt 2 dezavantaje : 1. pentru ca scapi de mate din a 10-a, faci o gramada de istorie si geografie si eu cred ca mai bine fac ceva probleme la mate decat sa tocesc atata la 2 materii care imi displac, 2. dupa cum am zis, mate-info e cel mai bine vazut profil, deci ai avantaje, chiar daca e mai greu happy