| XxXxXDavidFotbalistulXxXxX a întrebat:

saptamana aceasta am teza la matematica si as vrea sa stiu si eu ce trebuie sa invat sa stiu demonstra problemele acela de la geometrie (oricare ar fi)
Sunt a-8-a, dau funda.
Multumesc frumos, o zii buna.

3 răspunsuri:
| Stefan_Denisa_1997_XXnX a răspuns:

Pentru clasa a-8-a trebuie sa inveti la algebra :multimea numerelor reale(radicali,operatii cu radicali,comparare,rationalizare,formula radicalilor compusi) si multimea nr reale reprezentate prin litere(adunari scaderi,sa stii ce este binomul,monomul,trinomul,formule de calcul prescurtat,descopmuneri in factori) si la geometrie figuri geometrice in spatiu(desene,proprietati la piramida, prisma etc., sectiuni paralele, proiectii ortogonale, teorema celor trei perpendiculare)

| Ly14 a răspuns:

Deci, la unghiu diedru inveti algortm, la teorema celor 3 perpendiculare la fel, si in rest definitii. Ca practica o faci prin paralelism.