| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreo metoda ceva sa invat mai usor, profa de fizica ne preda vreo 3 pagini in fiecare zi si vrea sa stim tot.Eu sunt atent in clasa dar nu retin ce zice iar acasa invat si incerc sa retin ce invat, dar nu pot retine tot.Stiti vreo metoda ceva sa invat mai usor?

Răspuns Câştigător
| BlackDarkAngel a răspuns:

Sunt multe metode, dar poti invata cu punct si virgula numai daca ai vointa.
-pastile de memorie
-pune pe cineva din familie sau un prieten sa te asculte, sa iti puna intrebari din lectie ca sa vezi ce ai retinut iar la intrebarile la care te-ai incurcat sau la care nu ai stiut sa raspunzi se va pune o bulinuta sau un semn acolo ca sa repeti si iar o iei de la capat cu intrebarile pana raspunzi corect si la celelalte gresite (asta e metoda mea, mereu utila)
-vointa, ambitie
Bafta!

3 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

În primul rând trebuie să vrei. Încearcă să te păcălești pe tine însuți: „Uite ce interesant e! Hai să învăț și asta! Învăț foarte ușor!" - sau cam așa ceva...
Dacă nu merge ia ceva de memorie, de exemplu Ginko. E o plantă care ajută la memorie, sau mai sunt și medicamente. Dar eu nu recomand să iei medicamente obișnuite, doar dacă găsești ceva 100% natural.
De exemplu de la Forever Living Products.

| LadyMary a răspuns:

Si eu caut tot acelasi raspuns...

| cryback a răspuns:

Se intampla la fel nu exista solutie