| catalin131 a întrebat:

Salut, TPU!
Stiu ca pun o intrebare cam stupida, dar eu pana acum nu am citit, nu m-a pasionat, dar acum cateva zile am terminat o carte de citit, si, as vrea sa stiu cum se face o fisa de lectura. Va rog sa imi explicati ce trebuie sa scriu in aceasta fisa de lectura, ca sa pot intelege.
P.S.: Cartea face parte din lectura obligatorie.

Răspuns Câştigător
| daydreamer a răspuns:

O fisa de lectura trebuie sa contina date despre autor, anul aparitiei cartii, editura, volumul din care face parte si orasul/tara unde a fost publicata. Apoi, adaugi spatiul si timpul in care se petrece actiunea, 2-3 citate semnificative, modurile de expunere folosite, personajele si un scurt rezumat. Poti adauga si parerile tale (de ce ti-a/nu ti-a placut).
Spor la citit!

9 răspunsuri:
| Tera a răspuns:

E usor sa faci o fisa de lectura in principal stii titlul, autoru, apoi editura locul si anul aparitiei cartii(asta nu e obligatoriu depinde de fiecare profesor daca vrea sau nu sa scrii) si apoi faci rezumatul carii sau un cometariu daca e poezie. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa scrii despre autor, sa faci razumatul cartii, sa scrii anul in care a fost publicata cartea, aprecieri si critici, si cel mai improtant parerile tale referitoare la carte.
Asa facem noi cand dna. de romana ne da ceva de citit.
funda?

Răspuns utilizator avertizat
| 21Ratio a răspuns:

Titlul operei literare:
Autorul:
Volumul:
Anul apariției volumului:
Editura:
Alte opere ale autorului:
Semnificația titlului:
Tema operei:
Opera aparține genului:..., fiind structurată în părți/capitole etc.
Rezumatul operei/Planul simplu de idei:
Personajele operei:
- principale:
- secundare:
- episodice:
Portretul moral și/sau fizic al personajului principal:
Aprecieri critice:

De asemenea, poți argumente de ce ți-a plăcut lectura/de ce ai recomanda-o și altor persoane.
Baftă!

| justmeandmyboringself a răspuns:

Eu am tema pentru scoala sa fac fisa de lectura si am facut asa:
1.Autorul
2.Anul
3.Rezumat
4.Aprecieri critice

| PeleuMirunaNicoleta a răspuns:

FIŞĂ DE LECTURĂ
Opera epică (model)

Am început lectura (data) __________ Am terminat lectura (data) ___________
Titlul operei literare: ___________________
Autorul:______________________________
Opera face parte din volumul:
_____________________________________
Editura:______________________________
Anul apariţiei volumului: _______________
Date importante din viaţa şi activitatea criitorului: _____________________________________
Alte opere ale autorului: ________________
Genul literar: _________________________
Specia literară: ______ (poveste, basm, schiţă, nuvelă, roman, povestire, fabulă, baladă)
Opera e structurată în: _________________ (cărţi / părţi / volume / capitole)
Opera este scrisă în: ___________________ (proză / versuri)
Locul desfăşurării acţiunii: ______________
Timpul desfăşurării acţiunii: ______________
Naratorul (tipul de narator, indici ai prezenţei acestuia): ________________

Personaje:
Personajul Tipul de personaj Trăsături Citate

(principal/ secundar, pozitiv/ negativ, real/ fantastic) (fizice, morale)
_____________________ _________________ _____________________
Rezumat / Idei principale: _____________________
Momentele subiectului:
Expoziţiunea _____________________
Intriga ___________________________
Desfăşurarea acţiunii ________________
Punctul culminant __________________
Deznodământul ____________________
Moduri de expunere: (indică modul prezent în opera literară, indică pagina / paginile şi transcrie câte un citat): uite aici cevalaughingFunda?

| catalin131 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Cred ca ma vor ajuta mult. Dar ar mai fi un singur lucru de precizat: Rezumatul cartii cat de mare ar trebui sa fie? Si vrea sa va spun ca este vorba despre cartea ''De veghe in lanul de secara'' de J. D. Salinger.

| Tera a răspuns (pentru catalin131):

Rezumatul depinde de cat de mare sau importanta e opera, de obicei Cel putin o pagina A4

| 21Ratio a răspuns (pentru catalin131):

Extrage doar lucrurile esențiale.