| Ionut143 a întrebat:

Salut TPU, sunt a 8 si am note foarte slabe si nu cred ca o sa intru in examen. Daca ma duc la profesionala si dupa fac seralul, ce meserie pot avea si cati bani pot castiga?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am doi vecini: unul este profesor universitar (sotia farmacista), iar celalalt tamplar de mobila (sotia casnica).
Tamplarul sta mult mai bine din punct de vedere material (casa si masina mai scumpa).
Tamplarul a facut doar scoala profesionala si ucenicia la un atelier de mobila. Insa este un meserias renumit, inclusiv in mobila de stil, sculptata, iar concurenta nu are aproape de loc.

| Frank51 a răspuns:

Așa eram și eu în generală, și uite-mă într-un an sunt inginer, sau cum s-ar traduce, prost cu diplomă.

Fi antenă la ce îți zice un moș cu facultate, mai bine o meserie făcută bine pe bani mulți, decât șoarece corporatist pe salariu de femeie de servici.

| Iote a răspuns:

Depinde ce specializare faci la scoala profesionala. Aia va fi meseria pe care o vei face. Poti sa-ti alegi ce-ti place si acolo sa te duci. E bine ca vrei sa continui la seral.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Salut,si eu sunt clasa 8 si cred acelasi lucru, daca alegi sa te duci la profesionala, poti alege orice profil din liceul la care vrei sa mergi. Daca exista acest profil.Eu iti dau un ex daca te duci la profesionala la profilul de cosmetica, frizura manichiura etc, dupa ce termini liceul poti sa te angajezi in acest domeniu, pentru ca tu stii deja cum sta treaba pentru ca o sa faci si practica, iar pe langa asta unele licee dupa ce termini liceul profesional iti ofera si loc de munca.Nu stiu exact dar asa am auzit.Iar despre examenul national, nu stiu, eu parca stiu ca toti il dau, dar pana atunci mai poti sa te pregatesti pentru examen, facand testele de antrenament, pentru ca te ajuta destul de mult.Iar daca ai note de la 5 in sus e destul de bine, nu sunt note asa mici, si daca vrei sa ajungi la un liceu normal, trebuie sa faci testele de antrenament si sa inveti pana in vara la examen.Dar pregateste-te si pentru simularea din 29 si 30 martie, pentru ca iti va arata ce nota poti lua la examenul din vara. Daca iei peste 5 sigur vei lua si la examene.

Succes la simulari si examenele din vara. Sper sa te ajute ce am spus?

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Hey. Imi pare rau sa aud de situatia ta scolara, insa cred ca vei da examenul. Daca ai nevoie de ajutor la anumite materii cred ca pot incerca sa te ajut eu. (tot a 8a sunt...) Cat despre profesionala, depinde ce alegi si de cat de bun esti la ceea ce faci. In general, dupa ce termini profesionala primesti o diploma, nivel de calificare 3 (cel mai slab, insa macar poti face meseria legal). Adica daca termini pe 'proiectant CAD' (e un exemplu), primesti o diploma ce iti atesta cunostiintele in domeniu (FYI CAD e destul de cautat in industrie si salariile sunt chiar ok) si te poti angaja. Salariile depind de experienta, cat de bun esti, la ce firma lucrezi etc. Sunt niste variabile care pot schimba complet totul. Te poti uita pe brosura de admitere de anul trecut, pana apare in mai cea noua, si ai fiecare specializare de la profesionala si ce poti face dupa aceasta, ce competente dobandesti etc. Te poate ajuta sa iti formezi o opinie.

| Freddie23 a răspuns:

Lumea cam discreditează meseriile învățate la profesională dar am întâlnit foarte multi oameni care invidiau coafezele, instalatorii, electricienii etc pentru ca fac mai mulți bani decât ei pe la birouri si mult mai ușor.
Da o căutare pe ejobs după meseria pe care o alegi si vezi salariile.