| Axel22 a întrebat:

Sunt clasa a 7 a si deja sunt interesat de vreo 2 meserii care mi se par placute, deci partial as dori sa devin medic pentru salarul ridicat dar mi-ar placea mai mult politist rutier. Deci ce materii ar trebui sa stiu bine pentru a deveni politist rutier (pe scurt pentru a intra la academie de politie). Ca sa fiu medic stiu deja ce materii. FUNDA pentru cine imi zice ce materii imi trebuie sa fiu politist.

4 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

Desi multi spun ca liceul nu conteaza in alegerea facultatii, eu cred ca totusi conteaza, macar putin. Ca sa ajungi doctor, trebuie sa dai la medicina, iar la liceu sa mergi pe profilul "stiinte ale naturii", poti cauta pe google mai multe informatii despre acest profil.
Ca sa urmezi Academia de Politie, ar fi indicat sa alegi profilul "filologie" care se axeaza pe materii precum limba romana, limbile straine sau istoria.(pentru ca la aceste materii va trebui sa dai examenul de admitere la academie)
Eu iti recomand sa alegi Academia de Politie, in schimbul Facultatii de Medicina, si eu cand eram clasa a 7-a imi doream sa devin medic, insa m-am razgandit happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Medic pentru salariul ridicat? cred ca glumesti. Dupa ce ca faci 6 ani de facultate, mai ai si 4-5 rezidentiat unde esti platit cu minumul pe economie.

deci dupa 10-11 ani de invatat si fara bani abia, atunci devii medic si iti trebuie ceva ani de specializare sa iti poti deschide un cabinet privat sau sa lucrezi la un cabinet privat pentru ca salariile din spitale sunt jale.

| zurick a răspuns (pentru suntserios):

Medicul e platit bine, in afara cred ca la asta se referea.

| dreamnow a răspuns:

Medicii sunt platiti cei mai bine dar in afara. Aici e jale si bataie de joc. Daca vrei un trai decent, mai bine pleci.