| anonim_4396 a întrebat:

sunt clasa a 8 a si am o intrebare...La evaluarea nationala trebuie sa iei minim 5 ca sa intri la un liceu sau poti sa iei o nota mai mica si intri la locurile ramase de la anumite licee? Si mai conteaza media claselor 5-8 pentru imbunatatirea mediei de la examen? Tyy Funda~!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2016-2017 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://subiecte2016.edu.ro/......202016.pdf

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

"Calculul mediei de admitere utilizate pentru admiterea în învățământul liceal pentru anul școlar 2016-2017 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a".

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

8 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Eu ti-as explica cum a fost la mine (adica repartizarea in 2015), dar e posibil sa se modifice pana la anul, mai ales ca abia a cazut actualul guvern, iar probabil la educatie o sa vina un ministru si mai tampit care sa schimbe din temelii procedurile.

Ce pot sa iti zic sigur, e ca in luna mai, vei primi la scoala ditamai revista de circa 100 pagini in care vor fi cuprinse: modalitatea de repartizare la liceu; si lista cu liceele (intr-o ordine aiurea rau) si scoli profesionale disponibile.
Zic 100 de pagini pentru ca stau in Bucuresti si sunt o groaza de licee.
Spor la invatat!

| Eastwood a răspuns:

Conteaza mediile claselor 5-8, poti lua si note sub 5 si poti intra la profilul dorit, dar se intra dupa medie in functie de cate locuri sunt!

| BJK1903 a răspuns:

Salut,sa iti spun cum sta treaba. Deci daca ai luat o nota sub 4 vei fii la profesionala(nu poti sa dai examenul din nou, nu te lua dupa aerianul ala de jos), daca ai luat peste 5 poti sa alegi un profil de la orice liceu care accepta media pe care ai luat-o in examene. Daca ai luat 4 vei fii la o profesionala si va trebuii sa alegi dintre mecanica, brutar patiser, etc. Deci asta e noua lege. Succes si sa ei o nota buna.

| KrIsTiAnKrIsTy a răspuns:

Daca ai noroc poti. Daca nu mergi la profesionala sau dai din nou examenul (nu va fi acelasi).

| arinusa12 a răspuns:

Salut happy Daca vrei sa intri la liceu trebuie sa iei minim 5 la examen( cunosc cazuri in care elevii care au sustinut examenul anul trecut au luat 2.50 dar, tot au intrat la liceu) Daca doresti sa intri la un liceu mai bun, evident ca trebuie sa iei o nota mare.
Daca nu... doar daca ai noroc si mai sunt locuri.
* Din cate am inteles de la profesori (doar presupun) mediile claselor 5-8 nu mai conteaza foarte mult. Pana la sfarsitul anului vei fi anuntat

| Nicotralala a răspuns:

Vei fi repartizat la un liceu indiferent de nota pe care o iei la examen. Insa repartizarea se face in functie de medie ( cu cat media e mai mica cu atat liceul este mai slab)

| Daniellllll1 a răspuns (pentru Nicotralala):

Nu e adevarat, poti sa ai si 9, daca nu ti-ai pus suficiente optiuni... poti sa mergi si la cel mai slab liceu