| sorinAP a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si luni dau test la romana din genul liric si semnificatia celor trei poezii Lacul, Izvorul noptii si Emotie de toamna.Ce ar trebui sa învăț cel mai bine ca sa iau 10?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot.

| Printesa10TM a răspuns:

Invata definitia genului liric, sa stii ceva despre fiecare poezie (ce ai scris la ora) si sa stii sa argumentezi ca o poezie apartine genului liric. Probabil "Lacul". Bafta!

| Yinsho01 a răspuns:

Cauta pe internet 'tema si viziunea despre lume' pentru fiecare poezie si incearca sa inveti comentariile cat de cat. Iar la genul liric invata definitia si trasaturile speciei

| girlygirl1234 a răspuns:

Buna! Pai in primul rand trebuie sa inveti foarte bine sablonul de la genul liric si sa citesti poeziile. Ai putea sa te uiti pe internet la comentarii despre ele intrucat este foarte probabil sa te puna sa faci ceva asemanator (ex sa comentezi un vers). Asa ca ai putea sa-ti faci cat de cat un plan cu expresii ca sa nu stai atunci sa te gandesti cum sa te exprimi. Daca ti-a fost predat ceva pe caiet despre acele poezii, evident trebuie sa inveti si te-as mai sfatui sa cauti sentimente pe care le exprima fiecare poezie si de ce sunt ele determinate. Cu cat cunosti mai bine poezia, cu atat iti e mai usor sa vorbesti despre ea.