| Liiia7 a întrebat:

Heei, ei bine sunt in clasa a opta, si sunt foarte nehotarata in legatura cu profilul pe care ar trebui sa il aleg, oricum imi doresc un profil real, liceul pe care imi doresc foarte mult sa il urmez este Colegiul National Stefan cel Mare Suceava, care are urmatoarele profile pentru care as vrea sa optez: mate-info, mate-info intensiv informatica si stiintel ale naturii bilingv germana, nu prea stiu ce sa aleg, la mate ma descurc, nu sunt probleme, 9 in teza algebra merge super, pe la geometri mai am probleme, dar nu foarte mari, in schimb nu am facut informatica, adica am facut doar intra 5 si a 6, dar nu mare lucru, chimia si biologiaerg bine, desi biologia nu prea imi place, dar nici nu imi displace, chimia imi place mult, iar cu fizica hmm. Nu cred ca stau bine. Am nevoie de niste pareri, ce profil mi-ati sugera sa urmez si de ce? Multumesc anticipat, ofer si funda raspunsului care o sa ma ajute sa ma decid.

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Mate-info informatica intensiv, eu la acest profil sunt, si e destul de bine, adica inveti informatica calumea, si poti iesii programator... daca urmezi si-o facultate, si mergi pe domeniu asta.
A si apropos, ce-ai facut tu in a 5-a si-a 6-a nu e informatica, ci e TIC( Tehnologia informatiei si comunicatiei) care e cu totu si cu totu altceva... O sa vezi ca informatica e diferita.thinking

| Liiia7 explică (pentru Ineys):

Poti sa imi dai mai multe detalii? Ce ore faci, cum e? Ma tem ca o sa fie stresant si nu o sa pot face fata.

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pai nu trebuie sa te sperii. Sunt ore normale, doar ca fata de alte profile avem mai multe ore de matematica și de informatica. De exemplu eu am 4 ore de informatica pe săptămână, și una bonus din când în când că am diriga de info, și în loc de dirigenție facem info. Cat despre mate, avem tot 4 ore. Acum sunt în clasa a 10 a. In clasa a 11 a o sa am încă 3 ore de informatica în plus, deci 7 ore pe săptămână, dar o sa mi se scoată alte materii, desenul, muzica, și-o ora de romana. Și e destul de bine, părerea mea. Eu ma descurc, m-am obișnuit.