| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a si vreau sa invat matematica mai serios ca inainte adica sa stiu sa rezolv si probleme de olimpiada.
Intrebarea mea e: ar trebui sa invat mai intai sa rezolv probleme de olimpiada de clasa a 5-a, a 6-a, a 7-a si macar decent clasa a 8-a ca sa ma dezvolt sau sa ma axez pe clasa a 9-a?

Răspuns Câştigător
| wpetterssone a răspuns:

Probleme de olimpiadă pentru clasa a șasea și a șaptea se rezolvă la clasă în clasa a noua.
Olimpiada de Matematică pentru liceu este cea mai dificil de rezolvat.
La IMO, subiectele par ușoare, dar sunt dificile.
Încearcă să rezolvi probleme actuale mai dificile din clasa a opta și a noua, axează-te pe funcții și apoi încearcă subiectele județene la matematică sau fazele naționale.

| dracnea150 a răspuns (pentru wpetterssone):

Pai la asta ma gandeam si eu dar m-am gandit si la asta: "ma nu am auzit de olimpic judetean la clasa a 9-a care sa nu stiu sa rezolve probleme de olimpiada de clasa a 6-a"

4 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

E bine aşa cum te-ai gândit.

| gheorghe699 a răspuns:

Se pare ca ai gasit solutia singur, fiind vorba de matematica, ai intuit perfect, incepe cu clasa a5-a,a 6-a etc, sa iti fixezi bine notiunile, atunci esti sigur ca nu ai goluri. poti intalni probleme de clsa a9-a,unde ai nevoie de notiuni din clasele inferioare.
Succes!

| Palabra1234 a răspuns:

Poti direct pe a9-a cred. Toate lectiile se leaga intre ele progresiv, deci daca stii bine materia din anii trecuti, nu ar trebui sa fie probleme.