| RxDooM a întrebat:

Sunt putin derutat deoarece sunt pe clasa a 9a si imi place informatica si stiu ca pe asta vreau sa ma axez in viitor, sa programez..pagini web...stiti voi, doar ca nu prea inteleg problemele pe care le fac la clasa.Inteleg "logica" fiecarei instructiuni (daca,cat timp, pentru, repeta pana cand)doar ca nu stiu sa le aplic in probleme.Nu stiu daca asta ma va afecta efectiv in dezvoltarea mea in acest domeniu adica, as putea sa intru la facultate la programare si dupa aia sa am un job cu un salaru decent+, chiar daca nu prea stiu sa fac aceste problemem? tin sa precizez ca invat la al 3-lea liceu pe tara si cam tot ce facem noi la materiile la care sunt implicate calculele,noi facem exercitii destul de complexe spre olimpiada ca si aplicatii normale(cam la toate materiile gen,mate,info,fizica, chimie)Va rog seriozitate si dau FUNDA! Multumesc, profesoara mea de informatica mi-a spus ca o sa incepem sa intelegem informatica cam pe clasa a 11-a dar eu am un 6 si 5 in teza...

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Instructiunile acelea considera-le literele unui cuvant.
O functie/metoda considera-o un cuvant.
Iar programul un eseu.

Daca nu vezi asa, nu prea ai cum sa intelegi mai sus. Tu te chinui la caligrafie (la cum sa scrii litera) in loc sa te chinui la vocabular si exprimare.

| RxDooM explică (pentru cristimihailov):

Stiu ce face fiecare instructiune si inteleg logica lor, doar ca nu ma descurc la probleme de genul(afla numerele prime)...

| cristimihailov a răspuns (pentru RxDooM):

Asta ziceam si eu. Stii cateva cuvinte. Dar nu stii sa faci propozitii. De aceea iti dadeam analogiile anterioare.

Pune mana pe o carte de algoritmi sa vezi cum au facut altii