| Ziseo a întrebat:

Sunt in clasa a 8, pe primul semestru am media 5 la mate dar pe sem asta nu stiu daca fac 5 si cred ca poate raman corigent. Daca am ramas corigent, nu mai intru in examen? si daca nu intru dau in toamna corigenta si dupa aleg liceu eu sau imi baga calculatoru liceele cu locuri libere, matematica e singuru obiect la care s-ar putea sa raman corigent ca restul am media 8 9, da mate nu imi place. Multumesc.

3 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Din câte ştiu eu, dacă îţi iese 5 pe amândouă semestrele, treci clasa. Trebuie să iei neapărat 5 semestrul ăsta ca să treci.
Dacă se întâmplă să rămâi corigent la mate, nu dai examenul de admitere. Întâi dai corigenţa, iar în toamnă dai şi tu examenul şi intri la un liceu.

| annahandball a răspuns:

E o alta sesiune in toamana parca, dar nu se mai stie sigur si oricum esti foarte dezavantajat daca nu intrii cu toti elevii odata in examen si ramai cu corigentii.
Du-te la profesesorul/profesoara de mate si roagal frumos sa te mai asculte, pune burta pe carte ca daca nu e naspa! Vorbeste si cu dirgintele/diriginta despre problema asta, daca ai la celelalte materii numai 8 si 9 cred ca il va ruga si ea pe respectivul profesor sa te mai asculte!

| IFever a răspuns:

Pai daca ramai corigent trebuie sa ai grija, ca nu intrii la examen.