| alexalex234 a întrebat:

Sunt in clasa a VII-a si ma gandeam sa intru la un liceu militar si as vrea sa stiu ce studii imi trebuie sa ajung acolo.

4 răspunsuri:
| JohnSeed a răspuns:

Ca sa intri la un liceu militar trebuie sa ai medie mare de admitere (medie generala pe gimnanziu mare si note mari de peste 9 la evaluare nationala). La liceele militare se intra cu medii destul de mari. De asemenea, trebuie sa ai putina conditie fizica, pentru ca se da proba sportiva. Nu trebuie sa fii sportiv de performanta (desi asta ajuta foarte mult), ci trebuie sa fii in forma.
Sper ca am fost de ajutor.

| alexalex234 explică (pentru JohnSeed):

Eu am facut 3-4 ani de lupte libere se pune? Si am media la purtare 10 toti ani de cand sunt la scola.

| JohnSeed a răspuns:

Depinde in ce conditie fizica esti (sau, ma rog, in ce conditie fizica vei fi in clasa a VIII-a la sfarsit). Trebuie, dupa cum am zis, sa ai note mari si in rest. Daca ai avut media la purtare 10 atunci evident ca poti intra, doar ca ai nevoie de note mari si la restul.