| TopCom360 a întrebat:

Salut TPU
Sunt in clasa a VIII-a.As vrea sa dau la Mate-Info,la liceul la care cred eu ca intru,are sectia Mate-Info intensiv Informatica,stiu ca la intensiv engleza,franceza si la biligv se dau probe de limba,dar la acest intensiv informatica se da vreo proba ceva?
Si as vrea sa stiu ce se face la informatica(programare pe calculator, operare sau calcule ca la matematica m1),aaa si inca ceva la Mate-Info sunt si ore in care faci lectii Hardware, cu PC-ul desfacut in fata?
Care si-a ales aceasta sectie il rog sa ma ajute.Ms

3 răspunsuri:
| Quing a răspuns:

Pai la liceul meu, de exemplu in Clasa a 9a avem 4 Ore de Info si 3 de T.I.C(Tehnologia informatiilor si comunicatiilor). E super ok. Nu, nu se fac lectii hardware gen sa desfaci un calculator, asta cel putin pana acum...
La Info se lucreaza de obicei in programul MinGW si se fac programe cu vectori, matrici, etc. Da un search pe Google si o sa vezi ce sunt alea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru intensiv informatica trebuie sa bifezi ca vrei asta cand te inscrii la liceu (dupa ce iei examenul si intrii la mate-info). ai 7 ore de informatica pe saptamana si in fiecare zi o sa ai 7 ore in loc de 6. de predare depinde de profesor si de scoala, noi cel putin n-am facut mare lucru, mai mult am stat pe netwinking

| bogdan72 a răspuns:

6 si 7 ore?
La mine la liceu se fac 3, respectiv 4 ore (cel putin in a 9-a). Ni se mai adauga numar de ore abia dintr-a 11-a incolo.
Conteaza foarte mult daca prinzi prof care face ceva sau nu. Ca daca stati pe net ce iti e 3 (6) ce iti e 4 (7)?