| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Sunt in clasa. a 8-a si la clasa la ora de matematica Dn. Prof. tot evita sa facem exercitiile cu functi deoarece acele se predau prin aprilie.Mi-ar putea explica cineva mai detaliat cu se rezolva exercitiile cu functii? Multumesc+Funda

Răspuns Câştigător
| nikyniky1 a răspuns:

Sunt simple functiile.
Orice functie are un domeniu, un codomeniu si o lege de corespondenta.
Oricarui element din domeniu ii apartine un element din codomeniu.
f:A ->B
f=legea de corespondenta
A=domeniu
B=codomeniu
f(A) inclus in B (sper ca stii cum se face semnul de inclus tongue)
ex: Fie fsad-2; 0; 1; 3)->IR
OBS: poti sa faci cu tabel, diagrame venn si sistemul de axe xOy pe care o sa-l folosesti cel mai mult in semestrul al 2-lea.
Eu iti fac cu tabelwinking
f(x)=xpatrat-1
x | -2 0 1 3
y=f(x)| 3 -1 0 8
legea de corespondenta este:
f:{-2; 0; 1; 3}->{3;-1; 0; 8}

Cam atat pot sa-ti explic, deoarece mai incolo devine putin mai complicat si nu am cum sa-ti atat cum se fac problemele cu axele xOy...
Sper totusi ca te-am ajutat putin sa intelegi happy

| nikyniky1 a răspuns (pentru nikyniky1):

Scuze... se pare ca s-a facut un emoticon unde nu trebuie.
este f: (-2; 0; 1-3)->IR

6 răspunsuri:
| Skizzi a răspuns:

Noi abia le-am luat pentru ca profa noastra insista sa luam lectii in avans pentru simulari. Abia am reusit sa le inteleg eu si imi e cam greu sa explic. Oricum nu sunt grele.

| Vampire666 a răspuns:

O sa-ti dau un exemplu ca sa-ntelegi mai bine:
Avem multimile: A={0, 1,2, 3}
B={0, 1,4, 9}
Functiile pot fi: f:A-->B (fiecarui element din A ii corespunde un unic element din B)
SI
f:B-->A(inversa celei de sus)
In cazul nostru, mai intai scriem formula: f(x)= x inmultit cu x
x-element al multimii A
Ex: f(2)=2 inmultit cu 2=4
2-element al multimii A
4-element al multimii B
*************************************************
f(3)=3 inmultit cu 3=9
3-element al multimii A
9-element al multimii B
Formula nu e aceeasi intotdeauna (x ori x) ci trebuie scrisa in functie de elementele multimilor:
Ex. A={0, 2,4, 7}; B={3, 5,7, 10}
formula: f(x)=x+3
f(2)=2+3=5
f(4)=4+3=7
.
Sper ca ai inteles cat de cat si bafta la Evaluarea Nationala!

| nikyniky1 a răspuns (pentru Vampire666):

Nu. Formula ori ti-o dau ei, ori este cea generala (nu mai stiu care este tongue)
Niciodata nu trebuie sa o descoperi in functie de elementele multimii...
Imi pare rau ca te contrazic, nu o lua in nume de rau.

| Vampire666 a răspuns (pentru nikyniky1):

E ok. Oricum abia ni le-a predat asa ca... happy

| gefest a răspuns:

Strict vorbind, functia este o multime (de perechi ordonate). De exemplu, se poate defini urmatoarea functie: f = {(x, y) din N x N | y=2x+1} = {(0, 1),(1, 3),(2, 5),(3, 7),... }. Eu am trecut la functii dupa ce am inteles multimile.