| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o situatie naspa cei de clasa a 8a ma inteleg happy. Luni am evaluarea la romana si nu prea stiu ce sa invat pt partea B de la primu subiect.Intrebarea este voi.ce credeti ca v-a da la B? Astept raspunsuri dau si fundawinking

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

După „nașpa" trebuia pusă o virgulă.
Corect este „primul " ( adică articulat).
După „este" trebuia pus „ : "( două puncte.
De ce ai pus punct după „voi"?
Pentru acest „v-a da" (și toate cele corectate de mine ) ți se „va" da un 4.
Și, ține cont, aici nu ai scris decît patru rînduri.
Dacă vei scrie o pagină, va fi o catastrofă de lucrare.

| Katherine20 a răspuns:

Eu cred că ne dă romanul sau genul dramatic sau balada sau doina.Deși genul dramatic s-a dat la sesiunea specială și doina la simulare, e posibil să fie romanu sau balada, pentru că astea îs noi în programă. big grin Dar să putea să ne dea orice...

| Levelstar a răspuns:

Axeaza mult pe genul dramatic

| HellyBoy a răspuns:

Cred ca o să ne cadă pastelul, deși mi-ar plăcea sa avem și noi genul dramatic. Oricum, degeaba credem noi, căci subiectele se trag la sorti, deci totul e relativ.