| floruits a întrebat:

Salut TPU
Sunt o elevă din clasele V-VIII și am o doamnă de română foarte exigentă.
Doamna de română are elevi preferați.
Când am dat un test, o fată a luat 8 dar i-a trecut 9 pentru că este "turcă" ( Ea s-a mutat în România când a avut 4 ani și știe foarte bine limba română ) Fata aia nu învață deloc, desenează în timpul orei, nu își face temele și mereu răspunde greșit la ore. Un alt coleg de al meu este musulman și nu învață absolut nimic, înjură, i-a spus doamnei de română că e grasă, mereu ia 4 sau 5 dar îi trece 6!
M-am săturat de acest lucru!. O colegă i-a spus doamnei dirigintei despre dumneaei, dar nu i-a păsat deloc ( Doamna dirigintă cu doamna de română sunt prietene foarte bune ).
Doamna de română mereu țipă la noi când răspundem greșit dar la cei preferați le explică.

Întrebarea este:
Ce trebuie să fac ca să fiu preferata doamnei de română?

Eu iau numai note de 9 și 10 iar cea mai mică notă este 8. Mereu îi aduc cadourii la doamna de zile speciale. Eu sunt cuminte la oră, citesc numai romane ( Exemplu: Enigma Otilei, Mara ), scriu la ore și învăț decent.

Vă rog frumos urgent!
Dau fundă

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă spui că fata din Turcia nu-și face temele și nu e niciodată atentă la ore mă miră faptul că a luat nota opt. Cred că doamna profesoară a trebuit să treacă cu vederea cam multe greșeli să ajungă să-i dea opt - lucru pe care aparent nu-l face cu celălalt "preferat", care spui că ia 4 sau 5 inițial iar apoi i se crește nota cu un punct. Să aibă oare legătură cu faptul că i-a zis profesoarei că e grasă?
Mă intrigă faptul că ambii favoriți pe care i-ai descris fac parte dintr-o minoritate, etnică și, respectiv, religioasă. Să fie acest favoritism o tentativă de a părea "politically correct", pe stil american? În S.U.A. dacă un negru nu învață nu e vina lui, sunt "factorii socio-economici", sclavia care nu mai există de dinainte să i se nască bunicul, faptul că proful s-a uitat urât la el într-o zi și acum trebuie concediat tot personalul școlii. Dacă un alb nu învață, e un idiot.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la mesajul pe privat.
In plus de ce ti-am scris acolo iti mai spun ca nu trebuie sa-ti faci asa multe probleme, vei termina gimnaziul si ai scapat de respectiva profesoara.
Pana termini invata si comporta-te frumos.

| mihai69 a răspuns:

Dacă tu înveți bine în general, ai și note bune, nu prea ai ce face mai mult.
Ba chiar bine ar fi să nu-i mai dai nici cadouri, că nu îți face nicio favoare. Iar dacă ți-ar face, nu ar fi corect față de colegii care nu-și permit să facă la fel.

| anonim3247 a răspuns:

"Turca" cum îi spui primește note mai mari că este grea limba română pentru cine nu e român.

| floruits explică (pentru anonim3247):

Bună!

Într-adevăr, limba română este grea pentru străini. Dar am spus că ea știe foarte bine româna pentru că s-a mutat în România când a avut 4 ani + Are rude în România. Mie nu mi se pare normal ca doamna să îi de-a un punct în plus pentru că nu face NICIUN efort. ( Adică temele, răspunde la ore greșit etc) iar noi stăm cu orele să învățăm la română.
Cei care i-am menționat sunt preferații doamnei. Am uitat să spun că i-au scos la tablă să scrie numerele în limba lor, doamna spunea că religia noastră este una dintre cele mai slabe religii și a comparat religia noastră cu religia musulmană... Chiar și colegii care sunt deștepți mi-au spus mie că doamna are preferați.

Dacă nu erau preferați, de ce nu îi lăsau corigenți și primesc laude?

| anonim3247 a răspuns (pentru floruits):

Nu sunt preferați elevii străini de profesorii români chiar dacă ție ți se pare asta.

| anonim3247 a răspuns (pentru floruits):

Dacă profesoara ta era la școala unde am fost eu întreba elevii ce note vor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi că o să apară lume de pe acest forum să-ți spună "e normal să se țipe la tine, ești tu prea sensibilă". Nu, nu e normal ca un profesor să facă lucruri de-astea.

Sunt favorizați colegii tăi că fac meditații cu acest profesor.

| floruits explică (pentru anonim_4396):

Probabil că fac meditații

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioandelasal e singurul de pe acest forum care chiar ajută oameni.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești 100% sigur că doar el?

| Celestina003 a răspuns:

Poate din cauza părințiilor
ei turca este așa preferată.

| Aleeqq001 a răspuns:

Nu trebuie sa fii preferata ei. Dar poți solicita schimbarea profesorului la director