| ForFun a întrebat:

Salut TpU.Sunt pe clasa a 8 a si in aproximativ o luna trebuie sa dau examane la mate si romana. Ce pot sa fac ca sa ma pot concentra in afara sa iau lacitina si alte medicamente pe baza de lecitina?

Răspuns Câştigător
| PrsRaluca a răspuns:

1.Limiteaza timpul petrecut pe net sau la tv, stabileste-ti niste ore la care intri si iesi si respecta-le. Nu incerca sa inveti si sa faci si altceva in acelasi timp, cum ar fi sa te uiti la tv, pentru ca nu te vei putea concentra.
2.Ia-o usor. Multi au tendinta ca atunci cand invata in ultimele zile sa stea mult timp concentrati pe lectii, sarind peste mese sau reducand orele de somn, dar nu e bine. E recomandat de asemenea sa faci pauze dese, eventual poti sa iesi putin pe afara sau sa scoti putin capul pe geam ca sa te racoresti.
3.In timp ce inveti din caiete, subliniaza cu o carioca ideile mai importante sau formulele ce trebuie retinute. Astfel cand vei recapitula din nou inainte de examen, vei sti pe ce sa te concentrezi.
4.Trebuie sa inveti logic, nu sa tocesti. Poti incerca sa asociezi informatiile cu unele lucruri amuzante, care sa iti aduca aminte de ele.
5. Dupa ce ai terminat de invatat, intalneste-te cu niste colegi si puneti-va unii altora intrebari. In acest fel veti putea intari cunostintele deja acumulate. E important sa termini de invatat cel tarziu cu doua zile inainte de examen, iar in ultima zi sa mai rasfoiesti putin materia, ca sa-ti aduci aminte ce ai invatat.
Nu e neaparat nevoie sa iei medicamente, multi elevi au rezultate foarte bune la scoala fara sa ia nimic. Important e sa stii sa-ti dozezi timpul, sa faci cate un singur lucru o data si sa te odihnesti corespunzator. Bafta!

2 răspunsuri:
| ForFun explică:

Ms mult sunt sigur ca o sa ia-o o nota mare mersi inca o data

| BoodyRo95 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa iei lecitina...trebuie sa te concentrezi pe invatat si cand inveti sa nu-ti zboare mintea la altceva.Cand am dat si eu examenele am invat de am transpirat si am trecut.:p...Succes la examene