| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie neaparat ca parintii sa fie divortati pentru a da in judecata pe unul din acestia? Tatal meu refuza sa trimita bani, se drogheaza si se distreaza in tara in care lucreaza uitand de responsabilitati.Am auzit ca parintii trebuie sa fie divortati pentru a da in judecata pe cineva, este adevarat?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa ai martori care sa dovedeasca asta. Doar daca el isi aminteste de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu trebuie să fie divortați în mod special. Poți chema în instanță pe oricine, atâta timp cât ai probe solide.

Îți recomand să faci de asemenea o reclamație la DGASPC (DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI), unde se va deschide și o anchetă socială.

| vmalex21 a răspuns:

Dacă nu are serviciu stabil si e un parlit....nu o sa vezi nimic.Mai ales si daca e plecat în străinătate.O sa iti trebuiască probe, avocat, martori, etc.