| heloudhby12 a întrebat:

Bună seara! Parintii mei sunt în proces de divorț, mama mea a plecat în alta tara din UE și eu am rămas cu tatăl meu. Mama mi-a promis ca o sa îmi trimită acea alocație europeana oferita de acea tara. O sa mai primesc acești bani dacă ei sunt divortati? Sau, o sa sa primesc o suma mai mica? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de parintele la care instanta de divort iti va stabili domiciliul, daca il va stabili la mama atunci vei primi alocatia de acolo.
In orice caz celalalt parinte va trebui sa plateasca intretinerea stabilita de instanta de judecata, poate fi obligat la plata unei sume reprezentand pana la 1/4 din venitul lunar net, daca esti singurul in intretinere.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de legislatia din tara respectiva.

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti nascut in acea tara, iti poate trimite. Dar daca esti nascut in Romania, iei alocatia de aici.

| Claudia10girl a răspuns:

Depinde de tara in care e mama.