| GabiSiAtat a întrebat:

Deci sunt baiat clasa a7a si fac fizica de 2 ori pe saptamana. La teorie sunt bun dar cand vine vorba de problema sunt varza. Cum sa fac sa inteleg acele probleme de exemplu cu :randament, lucrul mecanic sau alte probleme ce v-or urma in clasa a8a. Si la chimie la fel stau slab cu problemele. Si as vrea sa va mai intreb ce profil sa aleg cand dau la liceu. Materii care nu mi plac: Fizica, Chimia, Mate(sunt bun am numai 9 si 10 dar mi-e frica cand se va complica) Romana,Franceza Imi plac: Engleza,Istoria, Geografia, si putin biologia. Deci ce sa fac? Sper sa ma ajutati cu ambele probleme. Funda celui care imi da mai multe detalii si ma lamureste.

4 răspunsuri:
| OnlyTheScript a răspuns:

Eu as zice sa te obisnuiesti cu problemele. Nu iti zic sa faci pregatire pentru ca ar putea fi costisitor. Cumpara o culegere de fizica si una de chimie si fa-ti un program ( azi lucrez 10 probleme la fizica; maine lucrez 10 la chimie si as amai departe). Nu pierde ocazia sa intri la un liceu bun. Daca esti bun la teorie incearca sa o pui mai mult in practica. PS: Daca la probleme nu intelegi sau chiar nu stii sa o faci cere-i ajutorul profesoareiwinking

| alexutza071 a răspuns:

Buna,poate ar trebui sa o rogi pe profesoara ta de fizica sa iti explice cum se fac problemele.bafta!

| Georgiana2505 a răspuns:

Fizica,chimia,matematica,materiile astea pe partea de real se ''invata'' cu creionul si foaie in mana. Fizica trebuie sa o intelegi inca din generala, dupa la liceu o sa dai de ''belele'' daca nu ai invatat in gimnaziu. Iti spun din proprie experienta. Oricum, lucreaza la fizica si chimie adica incearca sa faci cateva probleme la fiecare capitol, unde nu intelegi apeleaza la profesoara.
Dupa preferintele tale, cred ca ti s-ar potrivi partea de uman la liceu :*

| bibiiiiiiii a răspuns:

Pai poti sa ii spui profesoarei ca nu itelegi sa fie mai clara sa explice mai bine asa mi se intampla si mie dar multumesc lui dumnezeu ca am avut o profesoara buna si in clasa a8a e foarte nasol iti spun din propia experienta.dar incearca sa-i spui sa explice..si la fel si la chimie. daca iti place romana si celelalte mentionate poti sa dai la un profil de filologieti sa`ar potrivi! Succes!