| antoniotoma a întrebat:

Salut TPU, vin cu niste intrebari daca ma puteti ajuta! Datorita muncii nu am apucat sa imi fac prezentele la facultate si vreau sa stiu daca cumva profesorii nu m-ar baga in examen datorita ca nu am destule prezente, raman cu restanta? ma vor primi la restanta dupa daca eu datorita la prea putine prezente nu am putut da examenul?
Si mai vin cu o intrebare, cum se procedeaza cu creditele la facultate, din ce am inteles fac materii diferite pe semestrul 1 fata de semestrul 2, si ar fi ceva de genul 30 pe primul si 30 pe al doilea si daca reusesc la sfarsitul anului sa am 30 pot trece anul! tin sa mentionez ca sunt anul 1 la facultate! Va rog sa imi raspundeti cat mai explicit!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti deja exmatriculat sau pe cale sa fi exmatriculat, odata ce nu ai sustinut nici un examen, nici prezent la cursuri nu ai fost, si cum esti anul 1 daca esti exmatriculat, pierzi facultatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu faci prezentele și nu le recuperezi cumva nu promovezi materia și trebuie să o refaci la anul.

Dacă nu strangi minimul de credite pe 1 an, repeți anul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Majoritatea profesorilor, au pretentia sa fi prezent macar la laboratoare si seminarii. Daca ai laboratoare si seminarii cu absente si ele sunt prezente si la alte grupe, poti vorbi cu profesorii sa vezi daca poti recupera in celelalte grupe. Adica sa zicem ca ai pe semestru, 10 laboratoare de chimie. Tu daca ai lipsit la cateva, poti recupera acele laboratoare la alte clase/grupe care fac si ei tot laboratoare de chimie, asta daca te lasa profii sa recuperezi.
Ce priveste partea de cursuri, ele sunt facultative, adica nu esti obligat sa le frecventezi. Desi mai sunt profesori care cer prezenta si la cursuri, dar asta e exceptie ca nu sunt multi care au cerinta asta.
La credite nu stiu nici eu exact cum se procedeaza, si eu tot in anul I sunt.

| Standt a răspuns:

Inteleg ca nici nu ai invatat nimic. Spui ca nu ai timp. Cum vrei diploma aia? Pe bani? Mai bine renunta ca vei fi o catastrofa pe postul pe care il vei ocupa.