| SangeDeTaur a întrebat:

Salut
trebuie sa fac un program in C++ ca sa arate valoarea maxima citit n numere intregi de la tastatura; am realizat un program si cand il rulez arata ultima valoare care o citesc; programul realizat de mine este:
#include
void main()
{int n,i,x,max; //n-numarul numerele citite, x-numerele care se citesc, banuiesc ca greseala este la secventa de if dar nu am alta idee
coutn;
{for(i=1; ix)
max=x;}
cout

Răspuns Câştigător
| Love4Music a răspuns:

{for (i=0; x>n; i++)
Max =x;}
Incearca asa

3 răspunsuri:
| mOBSCENE a răspuns:

# include
void main ()
{ int n, i=1, max;
cout a[i];
for (i=1, i< = n; i++)
if (max < a[i])
max->a[i];
cout

| allexboss0 a răspuns:

Eu nu stiu C++, stiu doar pascal. dar este acelasi principiu.deci ce trebuie sa faci.ai nevoie de o variabila max.care la inceput are valoarea zero. apoi cand ai citit un numar. il compari cu max.iar daca numarul citit este mai mare ca max, atunci max ia valoarea numarului citit. apoi afisezi max. sper ca m-ai inteles