| MaulFlame a întrebat:

Salut,trec clasa a 9 si niciodata nu am fost bun la matematica, insa vreau sa schimb acest lucru.

Credeti ca daca din clasa a 9 am sa fac meditatii serios si am sa invat tot anul la matematica pana in clasa a 12 o sa ajung sa fiu de 9-10? am fost ignorant anii astia la matematica si am ramas in urma..si trebuie sa o iau de la capat

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu meditatiile sunt secretul, ci lucrul individual. Degeaba faci meditatii daca nu lucrezi minim doua ore pe zi probleme. Iar daca lucrezi, s-ar putea sa nu ai nevoie de meditatii si sa cruti banii parintilor.

| MaulFlame explică (pentru Brigaela):

Adevarat,insa nu poti face exercitii daca nu stii sa le rezolvi.imi trebuie cel putin 1 an calumea sa recuperez

| Brigaela a răspuns (pentru MaulFlame):

Incepi de unde stii, de la clasa a doua daca ai nevoie si apoi citesti lectia si rezolvi exercitiile pana ajungi la zi. Ai probabil nevoie de un an si ceva, dar si cu meditator tot asa faci si e pacat de bani cand o poti face singur. La sfarsit, cand ai facut tot ce tinea de tine, poti apela la cateva meditatii sa iti expluce ce n-ai inteles (desi te asigur ca matematica pana intr-a zecea e suficienta de simpla si bine explicata in manual incat nu ai cum sa nu o intelegi daca te straduiesti)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Degeaba faci meditatii. Un profesor o sa te invete doar teoria si, eventual, cateva tipuri diferite de a aborta o problema. Tu, insa, daca vrei sa inveti, vei invata si singur cu creionul in mana. Clasa a9a se bazeaza pe functia de gradul 2, inegalitati, geometrie analitica, vectori si inductie matematica. Daca lucrezi in fiecare zi macar o ora, chiar si fara teme, vei ajunge bine.

| MaulFlame explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Da dar nu stiu nici de unde sa incep, adica nu pot sa le rezolv daca nu stiu cum, am nevoie de ceva ajutor.cred ca 1 an de meditatii ar fi ok si dupa as putea sa ma descurc si singur

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru MaulFlame):

Pai profesorul la clasa ti-ar explica, nu? Daca nu intelegi, ai putea sa faci meditatii ca sa iti explice sau ai putea chiar sa ma intrebi si pe mine, ca te ajut cu drag.

| MaulFlame explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ce sa mai inteleg din clasa... daca nu am fost atent ca prostu in 5-6 acu ce sa mai pot inteleg cand matematica se leaga cu aia din 5-6?

| MedionTcO a răspuns:

Daca te pui serios de treaba si muncesti zi de zi, poti merge si la olimpiada. Totul depinde doar de tine!

| WangLouis a răspuns:

Eu iti sugerez sa mai astepti putin, in clasa a9 a matematica nu mai e la fel ca in gimnaziu, desigur e aceeasi matematica dar, daca vrei sa te apuci serios eu zic ca poti s-o faci si singur. Meditatiile lasa le pentru mai incolo.

| Lăurik2 a răspuns:

In clasa a 9-a, la matematica o sa inveti chestii diferite fata de ce ai invatat in scoala gimnaziala, o sa fie materie noua, asa ca trebuie doar sa consolidezi bazele, adica sa repeti mult materia din clasele 7-8 si dupa sa fii atent la ore. Daca sa zicem ca n-o sa fii atent la o lectie, o sa ramai in urma si o sa iti fie greu sa recuperezi.

| DELFINI a răspuns:

Îmi pare rău să îți spun, dar ești cam pierdut. În generăla se pun bazele, iar dacă atunci nu ai învățat, ai rămas cu goluri. Depinde de tine și cât de motivat esti, și cât de dispus ești sa reiei toată materia și sa o inveti.

| Maria2470 a răspuns:

Daca tu vrei sa faci aceasta schimbare si inveti nu doar zici, normal ca o sa avansezi!

| cuceritorul1000 a răspuns:

La istorie sau geografie merge acest lucru... totuşi matematica este o ştiință a logicii. Nu spun că meditațiile şi învățatul nu te ajută, dar dacă spui că niciodată nu ai fost bun ai putea lua cam 7-8. ( acest lucru nu se aplică neapărat deoarece poate de fapt ai o logică buna sau vă dă teste uşoare)