| tdv99 a întrebat:

Trec in clasa a 10-a la profil mate-info si as vrea sa dau la Academia de politie mai departe. Considerati ca e bine sa raman la mate-info sau ca e mai bine sa ma mut la uman? Astept raspunsuri. Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru admiterea la politie este mai bun un profil de filologie sau stiinte sociale, se da examen din romana, istorie si o limba straina.
Daca te pregatesti bine din acestea nu este neaparata nevoie sa schimbi profilul.

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Nu conteaza profilul din liceu, atata timp cat cunosti foarte bine materia si esti bine pregatit si fizic.

Pentru fac. de pompieri din cadrul Academiei, probele scrise sunt: Matematica si Fizica

Pentru Fac de Politie probele scrise sunt: istoria romanilor, lb romana(gramatica), o lb straina la alegere (engl/franc/germ/span/rusa)

Pt Fac de arhivistica din cadrul Academiei proba scrisa este la Istorie

Pentru a citi tematica: www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

Pentru a incepe pregatirea: http://www.academiadepolitie.com

Iti uram Mult Succes!

| RoBByi96 a răspuns:

Ramai la mate-info. Cu o diploma de profil real poti face mai multe lucruri, decat cu una de uman. Cat despre academie, invata istoria in liceu, iti trebuie la admitere.

| paul54 a răspuns:

Și eu sunt tot pe profil de mate-info dar vreau sa devin politist și aproape termin clasa a 11 a se poate va rog sa îmi spuneți!