| Razvanelrazvii a întrebat:

Salut tuturor. Cine imi poate de exemple de procedee mnemotehnice, adica tehnici care ne ajuta sa invatam mai usor. Spre exemplu putem memora ordinea planetelor prin urmatoarea fraza:,, Mama vine peste mine joi sa ude narcisele". Daca ne uitam la primele litere ale fiecarui cuvant, descoperim primele litere au un nume de planeta: Ma- marte, v-venus, p- pamant, etc. Dati-mi alte exemple de acest gen va rog. Daca se poate, si cu ceva rima. FUNDA!

4 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Punete si invata, lasa scuzele

| Razvanelrazvii explică (pentru Xpressurself):

laughing)

| Xpressurself a răspuns (pentru Razvanelrazvii):

happy ma bucur ca ai inteles esenta, tehnica ti-o faci pe parcurs. succes

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut.

Eu am multe exemple sa iti dau, dar, nu am timp sa ti le scriu acum sau in viitorul apropiat.

Daca vrei sa iti atasez acele pagini cu informatii EXTREM de detaliate, te rog sa imi lasi adresa ta de e-mail si ti le voi atasa in cel mai scurt timp posibil.

Daca esti interesat-a, lasa-mi te rog un mesaj pe adresa mea de e-mail reprezentanta_avon@yahoo.com si iti voi atasa paginile cu detalii din experienta mea personala in acest sens.

Pana atunci, un sfat este sa intri pe Google si sa cauti metode naturiste de imbunatatire a memoriei.

Am citit despre ceaiul de rozmarin si de scortisoare - luate impreuna sau separat (si chiar m-au ajutat).

DAR, nu se iau SEARA caci iti dau energie si nu mai poti dormi.