Întrebare recomandată | Nedelcu_Ionut_1993_gw7O a întrebat:

Salut tuturor. Datorita personalitatii mele neserioase pe care am avut-o in trecut m-am privat singur din a invata gramatica limbii romane iar acum am mare nevoie de ea pentru a deveni scriitor. Asa ca as vrea sa te întreb daca imi poti recomanda niste carti de gramatica explicate cat sa inteleaga si un copil mic. Deoarece sunt aproape de 0% la gramatica nestiind toate lucrurile de baza ale acesteia. Dau funda. Mulțumesc pentru atentie.

Răspuns Câştigător
| tamulici a răspuns:

Hei hei. Îți pot recomanda eu 10 titluri, sper să nu fie prea dificile.
1.Valeria Guțu Romalo, Corectitudine și greșeală. Limba română de azi
2. Mioara Avram, Probleme ale exprimării corecte
3.Aida Todi, Limba română și norma actuală
4.Isabela Nedelcu, 101 greșeli gramaticale
5.G. Gruiță, Gramatica normativă. 77 de întrebări/77 de răspunsuri.
6. Mioara Avram, Gramatica pentru toți
7. Gramatica practica a limbii romane actuale, de Ada Iliescu.
Ai putea încerca și cu manualele de gimnaziu, deoarece explică foarte bine.
Îți urez mult succes și răbdare să înveți!

| Nevroza a răspuns (pentru tamulici):

Tamulici, ai uitat de Gramatica limbii Romane a lui Alexandru Petricica. La Vol. 1 este explicata gramatica foarte bine. Este recomandata la Facultatea de Drept si Academia de Politie...

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ionuţ, tu ai scris postarea? Dacă da, scrii binişor. Dacă nu, atunci pentru un copil mic, eu zic că e mai bine să facă gramatica la şcoală şi acasă copilul ăla mic să citească orice, cât mai mult. Scriitor vei deveni după etapa numită "cititor"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau poți lua două ore pe săptămână de meditații cu o profesoară de română. Nu costă o avere și, în plus, ai avantajul că cineva te va pune la treaba (cărțile nu te pun la treabă).

| UnTipObisnuit a răspuns:

Poti daca nu sa cauti lectii de gramatica online. Cele predate la scoala, e mult mai usor asa

| BlackScorpion9445 a răspuns:

Ce fel de carte ai vrea să scrii?