| Otiliaaa a întrebat:

Hei, saptamana urmatoare am examenele si as vrea sa ma ajutati cu ceva la limba si literatura romana :
- semnificatie de mesaj de text liric
- semnificatia titlululi unui text liric
semnificatie de mesaj de text epic
-apartententa la specii.
Mi-as dori niste modele / sabloane care sa ma ajute, pentru ca am invatat pana acum, dar vreau si parerea altora - care m-ar ajuta happy! Multumesc anticipat, TPU.

Răspuns Câştigător
| readdevil a răspuns:

Cand faci rzumat sau cum vrei sa ii zici la un text liric incepi exact asa(ca sa iei punctaj maxim)

1.Definitia genului. ii poti aburi foarte usor ideea e sa potrivesti logic si corect cuvintele.

2."Incepi cu inceputul"adica spui numele poeziei, numele autorului chiar si niste date biografice conteaza(asta daca iti pica un autor cunoscut)

3. Cum ai zis tu semnificatia titlului
DAR cand te apuci de asta trebuie sa stii tema sa intelegi poezia. Cand faci asta trebuie sa il analizezi si din punct de vedere gramatical.

4. TEma poeziei.Sti, poti sa scrii tot ce iti trece prin cap doar sa nu bati campii(ideea e sa simti nu sa scrii ca sa scapi)

5.incepi cu compozitia. ritm masura metrica tot ce tine de asta

Foarte important marcile eului liric cu exemple concrete din text plus figuri de stil. daca exista precizeaza si prezenta masculina\feminina(lacul de Maihai eminescu) repere spatiale sau temporale. elemente terestre cosmice

Cel mai important e sa inchei rece. Adica :In concluzie x apartine genului liricsadnu te implici emotional trebuie sa fi obiectiva nu folosi :mi sau mie happy. Scuze nu rezumat Apartenenta la gen.
Mai rar gasesti Apartenente la gen sau comentarii, rezumate. Daca e ceva neclar spune. happy

| Otiliaaa explică (pentru readdevil):

Mercii frumos de sfaturi :*!

| readdevil a răspuns (pentru Otiliaaa):

Dai si tu o funda? happy ))