| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.
Nu pot retine nimic din ce invat. cu toate ca de 2 saptamani abuzez de medicamente pentru memorie.ma exact un cocktail facut de medicul meu nebun ( 4 pastile piracetam 800mg pe zi + 2 comprimete 500 mg de lecitina de la doppel Herz cu vitamine. + MemoPlus 2 comprimatepe zi cu vitamine...+ EXtrem Vit 2 capsule pe zi )) Au trecut 2 saptamani de cand iau acest cocktail si nu se observa nici un efect ( doar lipsa somnului. dorm doar 4-5 ore pe zi )! in ultimii 4 ani pe durata facultati nu am invatat niciodata absolut nimic .mi.am aranjat toate examenele. iar acum se apropie licenta si nu am nici o alta alternativa. decat sa invat. Ma straduiesc zilnic sa fac asta dar degeaba ' nu retin absolut nimic.
Voi cum reusiti sa invatati / ce tehnici, secrete aveti? ajutati.ma va rog!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cocktailul asta o sa-ti distruga inima si nervii, dar n-are nici o sansa sa iti creasca puterea de memorare mai repede de 6-8 saptamani. Efecte cu adevarat semnificative vei obtine dupa 6 luni de administrare. si trebuie sa intelegi ca o minte neexersata este o minte proasta si nu exista medicamente impotriva prostiei. Esti prea in varsta acum ca sa te astepti la rezultate fenomenale in cateva luni avand o minte complet neexersata. daca inveti 18 ore pe zi timp de 2-3 ani, vei reusi sa recuperezi cam 50% din potentialul mintii tale, dar nu mai repede si nu mai mult. Ce rost are sa dai licenta daca nu ai invatat nimic in facultate, asta chiar e o aiureala. Cred ca sansa asta este pierduta momentan pentru tine. Daca vrei sa iti folosesti mintea in viitor, lasa medicamentele si incepe sa inveti sustinut si regulat 17-18 ore pe zi in fiecare zi. Vei avea rezultate peste cativa ani. daca nu esti dornic/capabil de un astfel de efort, exista intotdeauna meserii care cer forta fizica si efort muscular, lasandu-ti mintea la fel de odihnita ca acum.
Nu exista secrete speciale pentru invatat, in afara de unul: inveti in fiecare zi, fara nici o pauza. Dupa prima luna de pauza deja se vad efecte majore (te prostesti) si dureaza 3-4 luni pana recapeti ceea ce ai pierdut. Dupa un an de pauza, pierderile sunt iremediabila (recuperezi doar partial).

| Nastia a răspuns:

Ca sa retii ceva trebuie sa citesti de multe ori si sa zici cu voce tare ce ai retinut sau sa scrii ce ai tinut minte.Iti poti face pe foaie un test cu intrebari din materie inainte sa incepi sa inveti si il rezolvi dupa.
Ca sa inveti trebuie sa fi relaxata si odihnita,sa mananci, sa nu ai nicio senzatie de disconfort, sa fie liniste, sa fi singura, cu calculatorul inchis+telefon+tv. Poti ruga pe cineva sa te asculte sau sa-ti puna intrebari.Eu una iau 2 lecitine pe zi, una dimineata si una seara cand am mult de invatat si functioneaza. daca ai vreo problema in familie trebuie s-o rezolvi ca sa poti invata.
Nu stiu ce sa-ti mai spun decat bafta, sper sa reusesti.

| Altair92 a răspuns:

Nu mai lua pastilele alea, cel putin nu in aceeasi cantitate. Daca le combini nu-si mai fac efectul; ori iei un singur tip de pastile, ori nu mai iei deloc. Din cate stiu eu, daca vrei sa ai o capacitate buna pentru invatat, atunci trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa. De asemenea, sa respecti intotdeauna principalele mese ale zilei (e foarte important). Dar daca vrei un "mod natural" de a-ti imbunatati capacitatea de memorare, atunci incearca sa consumi mult peste gras (macrou, hering, somon). Pestele gras este bogat in Omega 3happy. Eventual, inainte de a te apuca de invatat poti consuma dulciuri (glucoza e "combustibilul creierului").

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!:*

Nu mai lua acel cocktail!straight face Daca dupa 2 saptamani nu te-a ajutat cu nimic, iti pierzi timpul degeabaoh go on.
Eu mi-am pus meditatorbig hug si in doua saptamani am invatat pe rupte si mi-am recuperat toate golurile pe care le aveam.Cat despre retinut, nu stiu. unii au capacitati diferite de retinut ceea ce citesc. happy
Eu trebuie sa citesc doua fraze de vreo 3 ori big hug.
Incearca sa fi mai concentrat pe ceea ce citesti, si in mare, trebuie sa intelegi ceea ce citesti. Daca intelegi, vine de la sine, nu trebuie sa inveti cuvant cu cuvantoh go on.
Bafta:*

| Bєshka a răspuns:

Pai nici eu nu reusesc fiindca nu-mi sta mintea acolo, nu ma concentrez. Dupa ce invat scriu tot ce am retinut pe o foaie si daca vezi ca ai multe greseli mai inveti pana nu mai ai.Si cand scrii test, teza.sau raspunzi trage in tine adanc aer si sufla dupa care sa nu-ti fie frica ca o sa primesti nota rea pentru ca o sa uiti totul.Si nu e bine sa iei atatea medicamente.Bafta!

| Kairon a răspuns:

Deci mie mi se pare o prostie ca iei toate pastilele astea...mai ales dupa 2 saptamani tot nu se schimba nimic( iti spun eu ca pastilele astea iti mananca mintea)!
Pai ca tehnici nu cred ca exista fiecare invata cum stie,fiecare retine mai mult sau mai putin. Dar dc nu te dai pe meditatii? Sau spune-i un coleg sa te ajute.
Atunci cand inveti o lectie,sau cv de genu nu te gandi la,, cai verzi pe pereti" (adica sti tu jocuri, femei, masini si altele). Daca nu intelegi mai citeste de cateva ori fraza! Nah eu poate nu sunt la facultate, sunt la scoala, dar pot macar sa te ajut cu cvwinking
Sper ca te-am ajutat!winking