| George_5481 a întrebat:

Salut tuturor! Sunt clasa a 8 a si chiar nu stiu ce profil sa aleg dintre mate-info si economic, mie imi place informatica foarte mult insa nu stiu cum este la profilul mate-info daca imi puteti spune mai multe detalii chiar si despre profilul economic, ma gandesc invat la greu 4 ani la mate-info si pe urma poate nu reusesc nimica, in fine... Voi ce ati alege? si dati-mi cat mai multe detalii despre ambele profile aa da si treaba cu intesiv info faci mai multe ore de info si mai putine de mate sau numai mai multe de info si la fel mate ca normal atat Va MULTUMESC! [FUNDA] happy

Răspuns Câştigător
| Meli_7221 a răspuns:

Daca ai zis ca iti place foarte mult informatica te sfatuiesc sa dai la Mate Info...asa ai sansa sa dai si atestat la info, care o sa-ti trebuiasca mai tarziu la angajari. Mai departe, facultatile pe profilul acesta sunt mai cautate de fel, si joburile pe masura, ai de unde sa alegi si se castiga si foarte bine.
Pupici! Si bafta!

11 răspunsuri:
| AlerimxD a răspuns:

Şi eu sunt a VIII-a, dar vreau să dau la filologie. La mate-info intensiv info a fost fratele meu şi făcea mai multe de info si la fel de multe de mate ca la normal. Info e simplă, dar la liceu vei învăţa să faci programe în C++ Builder şi va deveni mult mai greu. Fratele meu e acum la politehnică, deci nu vei învăţa la greu pentru nimic! Facultăţile de mate şi de info sunt cele mai dorite.
Sper să intri unde vrei. Xoxo.

Răspuns utilizator avertizat
| Catta a răspuns:

Pai, eu sunt a 8a, si dau la filologie.
Am auzit ca la mate-info vei face vreo 6-7 ore de mate pe saptamana.
La economic vei face multa economie si cred ca vei face si mate multa... asa ca alege ce vreihappy.

| amaranth a răspuns:

Deci. esti pe clasa a 8-a si spui ca-ti place informatica.
nu cred ca ai de unde sa stii cum e informatica deocamdata :d.
adica la liceu ii total diferit. ma refer la info.[mie sincer imi placehappy ]. in fine oh go on

totusi. in primul rand fa`ti o idee despre ceea ce vrei sa faci in viitor.

si apoi gandeste`te ce iti foloseste cel mai mult. economia sau mate-info.
oricum. facultatea e mult mai importanta. deci stai linistit.happy

daca te ai bine la mate. baga`te pe M. I

daca esti de la 7 6 in jos. o sa-ti fie cam greu pe MI

doar cu atat te-am putut ajuta

| Buggy a răspuns:

Asi alege mate-info.

| Gonzales a răspuns:

Nu stiu la economic, dar iti spun, se face destula matematica la mate info big grin am un fost coleg care s-a transferat la profilul ala... eu sunt la electric tongue

| beky_6390 a răspuns:

La mate-info se fac 5 ore de mate 2 ore de fizica 2 ore de chimie 3 de info restulmai intreaba asa stiu eu din auzite... te rog da-mi funda plizz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa intri la mate info daca iti place:
Matematica Romana Informatica Biologie Chimie Fizica Engleza si Franceza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa regret toata viata ca m-am dus la mate info... fa cum vrei, dar gandeste foarte bine inainte sa iei o decizie.iti zic din propria experientahappy. si mai ales, alege ce crezi ca este mai important pentru tine, fara sa te lasi inspirat de cei din jur...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt a 11-a la mate-info... si nu regret ca am ales profilul asta. Nu te speria de ce zic cei din jur, depinde foarte mult de profesori. Dar daca iti plac matematica si informatica eu te sfatuiesc sa dai la mate-info. La economic nu prea stiu care e treaba...

| Andrada_7242 a răspuns:

Hey George! Si eu sunt clasa a 8 a, si mie imi place informatica.Eu vreau sa dau la mate-info, daca iti place informatica dar si matematica ai putea incerca. Oricum daca vezi ca nu te descurci sau apar unele probleme ai putea schimba profilul. Daca iti place foarte mult info si esti chiar bun, ai putea sa te duci la mate-info intensiv, dar stiu ca acolo se face chiar foarte multaaa informatica, so cum crezi tu. Si la intensiv mi se pare ca faci ori egal de ore( mate si info) ori faci mai multe ori de info. happy