| Lavinia_5321 a întrebat:

Buna!

In acest an trec clasa a 8a. In ciuda faptului ca mai am timp de gandire pentru ce profil voi alege, as vrea sa imi fac o idee. La inceput as fi vrut sa merg la stiinte sociale. Insa dirigintele ( profesor de matematica ) mi-a schimbat total opinia. Mi-a zis ca, daca merg la un profil real am mai multe porti deschise decat daca merg la un profil uman. I-am spus ca vreau sa dau la drept, iar el mi-a zis "nu conteaza. te ajuta si acest profil". Mi-a spus ca in ciuda faptului ca eu zic ca nu imi place prea mult matematica, ma descurc, pentru ca nu orice persoana careia nu ii place matematica, are 8, 9 si 10. Pot sa spun ca nu avem un profesor de matematica, care sa ofere note asa cand ploua si cand ninge. El ofera notele pe meritul nostru, asta rezolvandu-se numai din teste ( lucrari ). Sa trecem la principalul subiect. Ceea ce mi-a spus, m-a facut sa imi schimb total opinia fata de profilul de la liceu.
Acum cateva zile, m-am uitat pe repartizarile elevilor al licee din anul 2009, si am observat ca exista profilul mate-info, limba romana. M-ar interesa acest profil, pentru ca asa cum am spus, ma descurc la matematica, iar romana si informatica imi plac.
In orice caz, tinand cont de faptul ca romana, istoria, geografia, informatica sunt materiile care imi plac si ma descurc foarte bine; fizica, chimia, franceza, matematica sunt materii la care ma descurc; iar engleza si biologia nu imi plac deloc, insa la engleza ma descurc cat decat ( de media 8-9 ) si la biologia tot cam asa ( 8-9 ), as vrea sa imi spuneti cam la ce profil ar fi indicat sa ma duc. Daca se poate va rog sa imi spuneti si ce materii se studiaza ( cele mai importante ) si la ce dau teze.

Multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsuri.
Pa-pa!

11 răspunsuri:
| maryana5 a răspuns:

Nuuu! Nu exista Mate-inFo limba romana! "Limba romana" ce ai vazut tu evidentiaza limba principala.Doar nu vorbesti chineza?

| cornel a răspuns:

Cred ca ar trebui sa asculti si ce zice dirigintele tau pentru ca nu iti vrea raul.cum vreihappy

| Didi96 a răspuns:

Lavinia, esti din Baia Mare? (stiu ce e o intrebare pe langa subiect, sunt curioasa)
In Toamna trec pe a 8-a.Eu vreau la mate-info simplu imi place matematica, fizica, chimia, materile care se bazeaza pe logica in general.
Acum tu alegi, ii viitorul tau.
Dirigintele tau nu iti va zice la ce facultate sa mergi sau ce sa faci dupa ce te desparti de dansul.
Daca tu vrei du-te la stiinte sociale si la acest profil ai multe porti deschise.
Succes!

| Lavinia_5321 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Chiar m-au ajutat.

| ZuZuAleX a răspuns:

Mate-info ai de dath teze la : mate la info la romana si la bio sau la chimie big grin

| BiddySustineCampaniaTPUrevive a răspuns:

Buna. Si eu trec tot a 8a, si sunt in aceeasi situatie ca tine happy. Pana acum nu am primit sfaturi de la profesori, chiar sunt curioasa ce o sa-mi zica. Oricum, mama crede ca la mate-info sunt mai multe optiuni, e atmosfera mai frumoasa, bla-bla si alte aiureli chatterbox. Ma rog, stiu ca imi vrea binele dar din moment ce eu stiu ca nu mi-ar placea sa am nu stiu cate ore de fizica, de mate... de chimie (materii care nu prea incanta dar la care ma descurc, cum ziceai si tu) nu cred ca are rost. Romana imi place, am fost la nationala, engleza&franceza imi plac de asemenea, istoria, geografia... Eu cred ca o sa fac ce stiu eu mai bine, si ce imi place mie. Ai zis ceva de informatica? Am o prietena la info intensiv si a zis ca a ales acest profil pentru ca se gandea ca o sa fie ceva gen Microsoft Word, sau de facut tabele. NU! E grea informatica, nu ce facem noi, intr-a 5a. Eu zic sa te gandesti bine, sa iti asculti inima, si nu pe ceilalti. Sper ca nu a sunat deplasat :d, dar cred cu tarie ca daca faci ce iti place atunci va fi OK.
Mult succes.
Pa, pa

| yuyubarbie19 a răspuns:

Pai e problema ta tu trebuie sa alegi ceea ce iti place si nu ii asculti pe cei din jur...cred eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am observat ca dirigintii incearca sa faca pe sfatuitorii si nu le sta deloc bine. Cunosc cazuri in care ei au completat fisele de inscriere ale elevilor, dupa bunul plac.
Nu lua in seama ce zice, mergi unde iti face placere si te descurci. Daca iti place informatica, la stiinte sociale nu prea dai de ea. La stiinte sociale vei face: sociologie, economie, psihologie, logica, filosofie+celelalte materii.

| myty a răspuns:

""Didi96 a răspuns:
Lavinia, esti din Baia Mare? (stiu ce e o intrebare pe langa subiect, sunt curioasa)
In Toamna trec pe a 8-a.Eu vreau la mate-info simplu imi place matematica,fizica,chimia, materile care se bazeaza pe logica in general.
Acum tu alegi, ii viitorul tau.
Dirigintele tau nu iti va zice la ce facultate sa mergi sau ce sa faci dupa ce te desparti de dansul.
Daca tu vrei du-te la stiinte sociale si la acest profil ai multe porti deschise.
Succes!""
Nu e din baia mare e din Sibiu uitate la avatar laughing

| IonelaBianca a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti alegi un profil ce crezi ca te vei descurca si care iti place. Nu te lua dupa toti deoarece mai tarziu poti sa regreti alegerea facuta! Oricum am auzit ca nu prea conteaza ce liceu ai facut ci facultatea! Iti urez noroc happy

| Arimi a răspuns:

Buna si eu sunt in aceiasi dilema dar eu as vrea sa dau la stiinte ale naturii deoarece apoi as putea sa dau al medicina(ceea ce ador), as vrea sa dau si la stiinte sociale dar apoi unde as putea sa ma duc? nu stiu este alegerea ta.du-te unde faci ce iti place. sper sa iei decizia corectabig grin