| CosticăfugimistrețuCostică a întrebat:

Salut! Voi cum ați învățat o limbă nou? Că vreau să încep să învăț rusa și poate reusesc să învăț mai ușor prin metodele voastre. Dar cei care au învățat rusa în cât timp ați învățat-o?

10 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Lecțiile de pe yt ajuta oarecum mai ales la cazuri unde e cam nașpa.

| CosticăfugimistrețuCostică explică (pentru Catrice):

La pronunțat chiar ajută foarte mult

| Frank51 a răspuns:

Frecție la picior de lemn, până nu vorbești zilnic sau ești în țara respectivă greu ai să poți învăța orice limbă.

| CosticăfugimistrețuCostică explică (pentru Frank51):

Știu, dar na ce să făc?

| Frank51 a răspuns (pentru CosticăfugimistrețuCostică):

Eu am și puțin OCD, și nu pot fi ineficient. Dacă eu vreau să învăț o limbă dar nu o pot face eficient, renunț, dar ăsta sunt doar eu. Tu poți încerca să înveți cu aplicație șamd, dar niciodată nu vei putea vorbi bine limba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
1. Lectiile de pe Youtube, usor de inteles, total gratuite si la indemana tuturor.
2.Vizionarea de filme, seriale, talk show uri, canale Youtube, muzica...
3. Aplicatii gen Duolingo, sincer nu stiu daca limba rusa este inclusa dar poti verifica.
4.Manuale pentru incepatori, sau daca ai un nivel mai avansat pentru nivelul pe care il ai.
5. Teste online si aplicatii gen Duolingo, care te vor ajuta atat sa inveti limba dar si sa iti cunosti nivelul in limba respectiva.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah, si daca nu detii un dictionar fizic poti desigur folosi Google translate, atat pentru traducere texte dar te va ajuta si la pronuntie.

| Fabianaa a răspuns:

Învăț o limba asemănătoare cu rusa ca structura, să-ți explic cum am procedat
Am început prima data cu alfabetul, fiind diferit de al nostru, după ca sa îl înțeleg am scris felul în care se pronunța diferite nume/obiecte(romanizarea) în limba respectiva pentru a înțelege modul de scriere și a retine mai ușor literele. Odata ce am priceput cât de cât alfabetul, m-am axat mai mult pe vocabular decât pe gramatica. Am scris pe un caiet cum sa spui Buna/Salut/Ce faci/Iartă-mă, etc. Începi cu pași mici sa scrii cuvinte de baza(culorile, cifrele, zilele săptămânii, lunile anului, animalele, obiectele din casa).Din moment ce știi un pic de vocabular, poți începe cu gramatica. Cum avem noi conjugarea verbelor sau cum au americanii timpurile (past tense, present perfect, și asa mai departe), asta te v-a ajuta la vorbire. Asa ar trebui sa treci de nivelul 'începător' și sa ai cât de cât putina cunoaștere despre limba rusa. Sunt multe lecții interactive sau podcasturi pe google/YouTube pe care ai putea sa le urmărești. Ar fi bine sa îți iei și un manual sau o carte/dicționar. Asta e metoda pe care am folosit-o eu, mult spor la învățat happy