| Samy2486 a întrebat:

Salut, vreau sa ma transfer, iar pentru a ma transfera trebuie sa dau diferenta din informatica...
Stie cineva cam din ce exercitii se va da diferenta si din ce sa ma pregatesc si de unde?
Mersi!

Răspuns Câştigător
| KristianLarracuente a răspuns:

Https://www.pbinfo.ro/articole/5547/informatica-clasa-a-ix-a e link-ul unde ai teoria. Daca te uiti peste teorie, si incerci sa o intelegi, teoretic, ar trebui sa poti rezolva singur o problema fara indicatii. Intr-adevar sunt manuale de informatica, dar nu-ti recomand sa inveti din ele pentru ca sunt ciudatele si incurcate. Succes!

Răspuns Apreciat de Editori
| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! Depinde in ce clasă ești și la ce profil dorești să te transferi. Dacă ești in clasa a IX-a și dorești să te transferi la profilul matematică-informatică (intensiv sau nu) sau științele naturii ai putea vedea multe tipuri de exerciții și teorie pe site-ul pbinfo.com. Nu e foarte multă și nici dificilă materia de clasa a IX-a la informatică. Succes!

| Samy2486 explică (pentru KristianLarracuente):

Da, clasa IX sunt, si as vrea la stiinte ale naturii, momentan sunt la economie

| KristianLarracuente a răspuns (pentru Samy2486):

Ok! Daca vrei pe stiintele naturii atunci ar trebui sa parcurgi teoria si sa rezolvi cateva probleme de aici https://www.pbinfo.ro/probleme-categorii/9 Elemente de baza ale limbajului si algoritmi elementari. Succes!

| Samy2486 explică (pentru KristianLarracuente):

Mersi mult! Dar aici vad doar probleme nu si un mod de a explica problema

| Samy2486 explică (pentru KristianLarracuente):

Mersi mult!

| KristianLarracuente a răspuns:

Https://www.pbinfo.ro/articole/5547/informatica-clasa-a-ix-a e link-ul unde ai teoria. Daca te uiti peste teorie, si incerci sa o intelegi, teoretic, ar trebui sa poti rezolva singur o problema fara indicatii. Intr-adevar sunt manuale de informatica, dar nu-ti recomand sa inveti din ele pentru ca sunt ciudatele si incurcate. Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa inveti toata materia manualului de informatica, de la liceul unde te transferi.

| sierra1 a răspuns:

Ia manualul de clasa a... a și il "mănânci" invățând

| isemilia a răspuns:

O dai din C++, corect? Invata din manualele de la mate-info (daca vrei sa mergi la intensiv info vei avea mai mult de invatat). Exercitii gasesti pe pbinfo (au si "Resurse", unde poti gasi materia), iar, in caz ca nu iti iese si nu iti iese ceva poti intra si pe zecelainfo ca sa te uiti la felul in care au rezolvat ei problema. (ar fi bine sa nu apelezi la acest site, insa l-am scris pentru ca te poate ajuta daca nu iti da punctajul maxim pe problema)

* Nota. Am presupus ca vrei sa te transferi la mate-info, fiindca doar acolo se face informatica, in rest doar TIC.

Succes cu transferul!