| EpicFailNike a întrebat:

Salut.
Vreau sa merg la profil economic.
Daca imi puteti da infromatii despre ce materii sunt(si ceva infromatii despre ele, adica daca sunt grele).

Am inteles ca la contabilitate nu ai nevoie de multa matematica pentru ca trebuie sa aduni, scazi, inmultesti si impartesti.

Matematica M2? Am auzit doar lucruri rele desprea ea, cum ca e foarte grea, faci foarte multa etc.

Sa ma fac mai inteles, vreau sa stiu tot ce trebuie despre profil.

Răspuns Câştigător
| meli120 a răspuns:

Sunt la economic. Faci mate M2, nu e greu deloc,depinde de profesor,mai ales materia de a IX e usurica.
Contabilitatea se complica din clasele mai mari,ajungand sa ai media egala cu cea de la mate.
In a IX faci Patrimoniul Unitatii(Contabilitate,dar teorie mai mult),Calitatea produselor si servicilor(numai atunci,pentru ca numai cei de la comert continua cu materia asta),Organizarea unitatilor economice.
Cam se deduce din nume :la calitatatea produselor si servicilor(tot ce tine de grasimi,kcal la alimente,de produse textile,din piele,tesuturi,calcularea valori energetice)
Organizarea unitatilor economice(feluri de firme, ierarhia dintr-o firma)
La patrimoniul unitatii(ii greu dar nu ne putem plange ii numa teorie mai mult):amortizari, structuri de pasiv/activ, procede, tipuri de firme, balanta si alte chestii...
Bilantul in clasa mai mari.
In cls mai mari faci economie.
Scapi de fizica, chimie, biologie faci pana in a 9-a
(inclusiv a 9-a).
Nu faci materii gen :desen, muzica (cel putin la noi in Cluj)
Mate faci de 3 ori pe sapt.Romana tot de atatea ori.Fizica 2 ore pe sapt si chimie.
Bacul il dai din :mate
biologie
2 lb straine(din cate stiu ca o sa se bage si franceza sau orice alta lb straina)
competente calculator
poti sa dai din Logica, Economie sau mai multe ...cam atata am inteles probabil se da si la cv materie de specialitate.
Si faci practica, in clasa a IX (3 sapt, dupa incheierea scolii), in clasa a 10 (2 sapt, si una in timpul anului), in clasa a 11(o sapt, si restul in timpul anului ) si in a 12 a (in timpul anului ).
Nu stiu nici eu prea multe, ca sunt doar in a IX. Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| EpicFailNike explică:

Mersi, mai astept raspunsuri