| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Cred ca e a 3-a intrebare pe care o pun in legatura cu liceele straight face
1. La profil de economie - din cate stiu de acolo iesi cu o meserie in domeniul contabilitate. Deci baza e matematica. Cand te angajezi ca, contabil trebuie sa stii sa aduni, sa scazi, sa inmultesti, sa imparti cu numere oridinale, fractionale, zecimale etc. Deci toate astea au legatura cu algebra, atunci de ce se invata si geometria? angry (Spun asta deoarece urasc geometria )

2. Tata tot insista sa ma duc la un profil de economie. Eu mi-am dorit sa ma duc la filologie dar tata imi tot spune ca meseriile de viitor sunt cele din domeniul economic. Stiu ca mi-ati zice sa ma duc unde imi place mie. Dar vreau sa stiu parerea voastra. Tata are dreptate? Si apropo el imi spune ca daca ma duc la filologie dupa ce termin ma pot duce la facultatea de drept etc. si ca nu o sa-mi gasesc de lucru, chiar daca imi gasesc sunt prost platite. Imediat dau examenele si nu m-am decis unde sa ma duc. sad

1 răspuns:
| SteveAx a răspuns:

Tatal tau are perfecta dreptate, din filologie nu iesi mai mult decat profesor sau ceva in domeniul literelor/jurnalismului.
Iar la economic se face si geometrie pur si simplu pentru ca e in programa de BAC, iar geometria e pentru cei ce vor lucra pe partea arhitecturii, si din economie se poate face mai departe si arhitectura, deci aceasta este motivul.
Succes!