| Ionelionut a întrebat:

Salut, vreau sa spun că școală nu este așa de importanta în privința cu ce vrei sa faci școală te ajuta sa ai un vitor care îl înveți la școală de a fi un angajat, și dacă ai vrea sa fi mai mult că un angajat ar trebui să te informezi cu alte lucruri care nu sunt la școală să îți faci niste abilități sa te informezi de pe internet, google și să faci ceva, că exemplu eu vreau sa fac sport și să învăț muzica pe calculator și să ajung departe cu astea și cel mai rău mă încurcă școală în treabă asta pentru că eu vreau să mă focuseze doar pe ceea ce îmi place și ceea ce vreau sa ajung departe în viața cu ceea ce vreau eu și nu mă ajută deloc școală în chestia asta.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La modul cum ai scris e clar ca scoala nu este importanta pentru tine. Ai grija ce meserie iti alegi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Acuși îl vedem prim-ministru, nu e lucru de șagă aici. :X

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Doamne ferește!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Ferește pîn' te nimerește...

| doctorandus a răspuns:

Un lucru important de invatat: in viata nu faci doar ce vrei/ce-ti place. Mai ales la munca.

De ex. chiar daca ajungi sa lucrezi in muzica, nu poti canta doar ce-ti place. George Enescu canta perfect la vioara, dar pentru el insusi cantatul profesionist era o mare plictiseala.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarea ta si halul in care e scrisa e fix ceea ce ai nevoie ca sa iti demonstreze contrariul.

| johnnny123 a răspuns:

Un sfat prietenesc: Înainte de a renunța la școală și a te focusa pe pasiunile tale curente, încearcă să-ți formezi o idee realistă despre care sunt șansele să faci vreodată bani din sport sau din muzică...

Haide să-ți spun un "secret": Pentru fiecare sportiv sau muzician de succes pe care-l vezi la televizor și vrei să-l imiți, există cel puțin o mie de sportivi și muzicieni care nu au ajuns nicăieri.

Ce te face să crezi că tu vei fi tocmai ăla care are succes și nu unul dintre cei o mie care nu au?

Iar la cum te exprimi, dacă mai și renunți complet la școală, opțiunile tale în viață când vei realiza în sfârșit crudul adevăr vor fi extrem de limitate...

| Eireann a răspuns:

Si care e intrebarea?

| Sophieka a răspuns:

Scoala te-a invatat si te invata multe... Te-a invatat abecedarul, te-a invatat sa scrii (asa ai ajuns sa faci aceasta postare si sa comunici virtual), te-a invatat informatii despre tara, fizica, chimie, biologie, te-a invatat sa numeri, sa faci calcule, te-a invatat sa vorbesti cat mai corect.

Scoala are multe minusuri si de multe ori, profesori si persoane in functii superioare nepotrivite care pot face mai mult rau decat bine, dar scoala nu e complet inutila.

Plus, scoala iti poate oferii profesii deosebite... Avocat, procuror, judecator, medic (de oameni, de animale), astronaut, profesor, director, politician etc.

Ce vrei tu, sunt banalitati...Te iei si tu dupa trend, dupa astia care se lauda ca au ajuns mari cu asta sau care influenteaza si manipuleaza lumea prin muzica si pornografiile video pe care le contin majoritatea melodiilor.

Daca ai destin pentru asa ceva, scoala nu te incurca cu nimic...Ai timp destul dupa scoala si in weekend-uri sa faci ce iti place.

| sabin89 a răspuns (pentru Sophieka):

* oferi happy
@Ionelionut Ascultă sfaturile care ți-au fost date, că sunt bune.

| Ionelionut explică (pentru Sophieka):

Nu am zis că școală e inutilă ce ai zis tu prima data este foarte adevărat școală te învață lucrurile de baza și unele materi sunt folositoare zic că sistemul de învățământ este foarte prost și ar trebui schimbat, dar zic cu sistemul asta de învățământ te învață doar să fi acele lucruri pe care le ai spus dar dacă eu vreau sa fiu medic cu ce mă ajută pe mine geografia, romana (gen sa ști să vorbești sa scrii sa ști care e singular plural lucruri din astea) și matematică cu toate prostiile alea te ajuta doar lucrurile de baza dacă vrei să fi medic înveți numai de materi care au de-a face cu medicina, gen eu vreau sa fiu actor, sportiv de performanță și să fac muzică aceste lucruri îmi doresc de mic nu din cauza internetului și ceea ce vreau sa fac nu mă ajută deloc școală decât diploma gen materiale alea, ar trebui schimbat sistemul de învățământ și să faci ceea ce vrei tu sa faci gen dacă vrei să fi medic faci materi despre medicina dacă vrei să fi actor faci materi despre actorie și tot așa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei nu fac din astea. Eu vreau să încurajez tinerii, dar totuși sunt în postura de profesor ce toată ziua bântuie prin citate despre educație și bla, bla și încearcă să-și motiveze în n feluri elevii să se mai aplece și asupra materiei, că jumătate din materii le-am urât și eu ca elev e și ăsta un adevăr. Dar totuși pentru prima dată am să devin Violleta, cred.

Spui că educația/școala nu te ajută și te încurcă, sfatul meu ar fi să te uiți încă o dată și să mai citești încă o dată ceea ce ai scris tu în întrebare, dacă tu înțelegi foarte ușor ceea ce ai scris, ok, baftă cu planul tău, dacă nici tu nu înțelegi cu ușurință ceea ce ai scris, spor la școală, nu o lăsa. Nu știu cu celelalte materii, dar clar orice job ai exercita la tinerețe, trebuie să știi minim limba ta, lejer, fără greșeli majore. Scris și citit, înțeles, clar. Restul sunt așa bonusuri dar limba ta, da, ca să știi să înțelegi oameni și să le vorbești în orice situație, să rezolvi tot ce ți se cere, limba ta trebuie să o știi, calcule basic de asemenea ar trebui să știi, nu te întreabă nimeni de radicali, dar o mică gândire logică, cât de mică acolo trebuie să o ai. Poți fi și autodidact, da, poți învăța multe și pe cont propriu, că școala din ziua de azi e haotică nu am să neg, dar chiar și așa ai nevoie de o diplomă, care vrei, nu vrei, nu eu am inventat-o, eu doar am obținut-o ca să trec mai departe în viață, așa cum toți am obținut-o în final, așa cum și pe tine te sfătuiesc să o obții, acum că te duci la școală doar ca să obții diploma aia sau și ca să te implici e alegerea ta, dar la școală du-te pentru diploma aia.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil se va supăra un pic Vio că i-a apărut o concurentă, dar îi va trece; ea nu ține ranchiun happy