| IntrebariPentruFilme a întrebat:

Salut, vreau sa știu : dacă sunt la filologie, exista vreo șansa sa dau la medicina?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Bineinteles, conteaza prea putin liceul si profilul pe care l-ai absolvit in alegerea facultatii. Ti-as spune ca ar trebui sa inveti materia, sa recuperezi ce au invatat cei de la stiinte ale naturii, pentru a fi in pas cu ei. Ti-as spune asta daca nu as fi terminat acest profil, unul in care, in afara de materia pentru BAC, n-am invatat nimic folositor pentru medicina. In fine, ideea e ca, cu siguranta poti da la medicina, dar ar trebui sa te pregatesti temeinic. Eu care dupa cum am spus, am terminat o clasa de stiinte ale naturii, merg la istorie.

P.S. Iti recomand sa te pregatesti foarte bine din carti, din compendiu, etc. Discuta cu un profesor. Eu am avut in clasa un coleg care era, zic eu, cel mai bun din scoala in ceea ce privea materia pentru BAC. A luat 9.70. La medicina, insa, a esuat lamentabil. Nici macar la taxa nu a intrat.

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Verisoara mea a fost la filologie si acum e la medicina.Deci se poate, da. Daca faci si pregatire la unele materii ce trebuiesc pentru medicins. Oricum nu conteaza profilul de liceu in alegerea facultatii.

| Anddreee a răspuns:

La filologie nu dai bac la Biologie laughing cum a zis mihaiwz98.

Sunt si eu la profilul asta si am 6 colegi care merg la medicina, este posibil sa mergi dar trebuie sa faci pregatire cu un profesor, singur e cam greu.

Bafta!

| mihaiwz98 a răspuns:

Atat timp cat iei bacul la biologie de ce nu? Nu prea conteaza profilul terminat.