| NoNameo a întrebat:

Salutare, am depus astazi dosarul la facultatea Transilvania din Brasov si eu si prie tena mea, insa ei i-a cerut foaia matricola si mie mi-a dat foaia matricola inapoi spunand ca nu e nevoie, e ceva in neregula sau chiar nu e necesara?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Mda, la Facultatea de Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor NU vă trebuie Foaia Matricolă!

"CRITERII DE ADMITERE :

Concurs pe baza de dosar.

Media de concurs se calculeaza cu urmatoarele ponderi:

40% media examenului de Bacalaureat;
60% nota la Bacalaureat la disciplina Matematica.

Pentru domeniul Inginerie Electrica (lb. engleza) candidatii trebuie sa sustina o proba de competenta lingvistica, eliminatorie, notata cu admis/respins. Testul nu este necesar pentru candidatii care au un atestat de competenta lingvistica eliberat de institutii recunoscute de catre MEN.

Ierarhizarea candidatilor se va face dupa medie si optiune – in aceasta ordine.

Criterii de departajare la medii egale:

Nota la matematica obtinuta la examenul de bacalaureat
Nota la proba la alegere a profilului si specializării obtinuta la examenul de bacalaureat" - SURSA :
http://www.unitbv.ro/fiesc/Admitere/Admitere2015.aspx

TOATE acele note sunt menţionate pe Diploma de BAC ( sau pe Adeverinţa ce atestă că ai promovat BAC-ul )!
Deci, chiar NU este necesară Foaia Matricolă :)

O zi frumoasă!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil ca prietena s-a inscris la un program de licenta la care dau navala multi candidati --- in aceasta situatie, foaia matricola este necesara la departajarea candidatilor care au aceiasi medie de bac si aceiasi nota la proba scrisa de limba si literatura romana. Vezi in link, cum se face departajarea :http://www.unitbv.ro/......TAJARE.pdf

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este vorba de "facultatea Transilvania din Brasov", ci de Facultăţi/specializări din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov!

Ar trebui să GHICIM la ce Facultate/specializare v-aţi înscris fiecare? =))

La anumite Facultăţi/specializări din cadrul Universităţii Transilvania din Braşov se cere şi Foaia Matricolă - vezi detalii la linkul oficial :
http://www.unitbv.ro/......202015.pdf

Toate cele bune!

| NoNameo explică (pentru bursuc001):

Am dat amandoi la inginerie electrica si stiinta calculatoarelor

| bursuc001 a răspuns (pentru NoNameo):

Mda, la Facultatea de Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor NU vă trebuie Foaia Matricolă!

"CRITERII DE ADMITERE :

Concurs pe baza de dosar.

Media de concurs se calculeaza cu urmatoarele ponderi:

40% media examenului de Bacalaureat;
60% nota la Bacalaureat la disciplina Matematica.

Pentru domeniul Inginerie Electrica (lb. engleza) candidatii trebuie sa sustina o proba de competenta lingvistica, eliminatorie, notata cu admis/respins. Testul nu este necesar pentru candidatii care au un atestat de competenta lingvistica eliberat de institutii recunoscute de catre MEN.

Ierarhizarea candidatilor se va face dupa medie si optiune – in aceasta ordine.

Criterii de departajare la medii egale:

Nota la matematica obtinuta la examenul de bacalaureat
Nota la proba la alegere a profilului si specializării obtinuta la examenul de bacalaureat" - SURSA :
http://www.unitbv.ro/fiesc/Admitere/Admitere2015.aspx

TOATE acele note sunt menţionate pe Diploma de BAC ( sau pe Adeverinţa ce atestă că ai promovat BAC-ul )!
Deci, chiar NU este necesară Foaia Matricolă :)

O zi frumoasă!