| misterioschildren a întrebat:

Am fost admis la un liceu teoretic pe profilul Filologie, desi eu vroiam la stiinte ale naturii,deoarece iubesc chimia,fizica si biologia. Dar problema e ca nu prea îmi place matematica. Toti prietenii/fosti colegi îmi sugerează sa mă transfer la Real, deoarece la Uman am inteles ca nu ajungi prea departe. Voi ce ziceti? Sa rămân la Filologie sau sa mă mut la științe? Credeti ca îmi va fi greu cu matematica la științe daca pierd un semestru la cu Filologia? Argumentati voi ^^ ty. Ps: DAU FUNDA!

1 răspuns:
| Anddreee a răspuns:

Sunt si eu la profil filologie, dar trec a 12-a. Am venit aici tocmai pentru a fugi de matematica. Nu e chiar asa ca nu ajungi departe, daca inveti ajungi. Am colegi in clasa care merg si la medicina, si la drept, si la litere si politie si psihologie. Daca sunt la filologie asta inseamna ca nu vor ajunge unde vor si departe? laughing Nu prea cred. Trebuie doar sa te duci unde iti place si stii ca te descurci cel mai bine.

Daca tie iti place chimia, fizica si biologia atunci zic ca ar trebui sa te muti. Acum depinde si daca vrei sa mergi si la facultate tot pe obiectele astea cum ar fi medicina, farmacie etc. Dar se poate ajunge si fara sa fii la profilul care se fac, cu pregatire. (daca iti permiti). Filologia fiind un profil mai lejer fata de real, ne-a lasat timp mai mult sa ne pregatim pentru ceea ce vrem.

Colegii mei, cei care vor sa mearga la medicina de exemplu, le-au convenit mai degraba sa vina aici la Filologie decat la Stiinte unde se face mai multa bio din cauza profilor. De ce sa piarda 4 ani de mancat bio si chimie pe paine si predata si aiurea? Mai degraba la profilul asta mai lejer si sa faca pregatire cu cineva ca lumea care chiar ii va ajuta pe viitor.

Tie poate iti plac materiile alea, dar si profii trebuie sa fie ok.

Daca chiar iti plac atat de mult si stii ca sunt profi ca lumea la stiinte, atunci muta-te. happy

Oricum de la orice profil poti ajunge unde vrei, prin munca.

Si cred ca iti va fi putin greu ca pierzi ceva materie la mate care banuiesc ca va trebui sa o recuperezi cumva.

Bafta!