| Vertou a întrebat:

Salutare, am o mica mare intrebare...
Luni am examen la romana (evaluare nationala) si am auzit ca anul acesta nu se mai dau comentarii pe opere studiate la clasa, ci compuneri libere pe un titlu anume...Imi dati si mie cativa pasi pentru redactarea unei compuneri de acest gen? Sa caut simbloruri? Ce sa fac? La clasa nu am prea facut si nici nu am discutat despre acest lucru, am avut o profesoara de toata jena, asa ca nu vreau sa aud comentarii de gen: Trebuia sa fi atent la ore sau nu dam teme pe acest site...etc.

Cum am mai spus, luni am examen, vreau neaparat un raspuns
Ms anticipat happy (dau fundita raspunsului care m-a convins)

Răspuns Câştigător
| NocteMysterium a răspuns:

Si eu am examenul luni. Nu fi atat de sigur in privinta faptului ca vor cadea texte la prima vedere, caci in programa pentru. examen se regasesc si comentariile/rezumatele operelor studiate la clasa si caracterizarile de personaje. In orice caz, pe intreg parcursul anului eu am facut pregatire pentru examen si profesoara s-a axat in mod special pe compuneri. Asa-deci probabil subiectul va cere redactarea unei compuneri bazata pe o tema anume, iar sub cerinta vor fi notati cativa pasi pentru alcatuirea compunerii. Din cate am inteles vor fi 2-3 compuneri. Prima va fi pe baza primului text, si va cere probabil demonstrarea speciei din care face parte opera data, sau caracterizarea unui personaj din textul dat. A doua compunere (existenta sau nu) va cere in mare parte explicarea in cateva randuri a semnificatiei textului sau a titlului fragmentului prezentat. A treia compunere se bazeaza pe textul dat la subiectul II si este o compunere obisnuita, sub care - dupa cum am spus - sunt notati pasii care trebuie urmati pentru a obtine punctaj maxim. Pentru aceasta compunere va trebui doar sa te lasi purtat pe culmile imaginatiei. Daca citesti cate ceva de pe aici vei sti cam ce sa scrii " http://puidecompuneri.urbankid.ro/ ". Titlurile vor fi chiar banale ( in genul : Plimbare cu bicicleta; Importanta targului de carte etc. ) deci te vei descurca cu siguranta. Sper ca ti-am fost de folos.

2 răspunsuri:
| vlad_2650 a răspuns:

Povestesti despre ce-ti cere,de ex. sa relatezi o intamplare imaginara despre mersul pe marte si zici acolo ca ai intalnit martieni, ca nu exista fauna si mai vezi ce zici, vezi ca e doar un exemplu

| Vertou explică:

MmmDa, multumesc mult pentru raspunsuri, cred ca am de unde alege pe acel site (Puidecompuneri), mi-ati fost de ajutor! Mersi inca odata.
Am declarat si raspunsul castigator, NocteMysterium, bafta la examene happy