| Vickyy a întrebat:

Am o nelămurire : am terminat primul an la o facultate din cadrul Universitătii București, însă nefiind mulțumită de această facultate, doresc să mă înscriu la alta, din cadrul Universității Tehnice de Construcții care are un profil pe care îl doresc. Întrebarea mea este: dacă intru la acea facultate, pot intra pe locurile de la buget? Trebuie să plătesc anul 1?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai ai dreptul să faci altă facultate ( studii de licenţă ) "la buget" decât dacă PLĂTEŞTI taxa de şcolarizare aferentă primei facultăţi!

Deci, dacă consideri că taxa la prima facultate este mai mică decât la a 2-a facultate, atunci poţi să mergi acolo s-o plăteşti, iar Adeverinţa primită va trebui s-o depui în dosarul de înscriere la a 2-a facultate.

Toate cele bune!