| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Dacă vreau sa ma înscriu la mai multe facultati și sa văd după la care intru, trebuie sa plătesc taxa de înscriere la toate facultățile, nu?
Ma pot înscrie spre exemplu la o facultate din cadrul Universității din Bucuresti dar și la una de la ASE?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Poti sa te inscrii la cate specializari de la cate universitati vrei doar ca o sa platesti o taxa de evaluare dosar care difera de la universitate la universitate, poate sa fie 2-300 RON.

Dupa ce vezi rezultatele te hotarasti al care vrei sa mergi si acolo o sa platesti taxa de inscriere si daca esti al buget o sa duci diploma de bac in original.

Taxele de evaluare dosar nu le mai primesti inapoi.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru RoCkKiD):

Taxele se plătesc înainte de a afla dacă ai intrat nu?

| RoCkKiD a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Taxele de evaluare dosare se platesc cand iti depui dosarul de candidatura, dupa ce se afiseaza listele vezi daca intri si te decizi la care vrei ca sa platesti taxa de inscriere.

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru RoCkKiD):

Scuze va trebui sa îmi explici ca la prosti pentru ca nu am înțeles laughing)) eu peste tot am văzut ca, spre exemplu dacă înscrierile sunt de pe 13 pana pe 17, in intervalul aata de timp trebuie plătită taxa de înscriere iar pe 20 sa zicem se afișează lista cu cei intrați la facultate, eu acum nu înțeleg, dacă vreau da merg la 3 facultati spre exemplu, trebuie sa plătesc taxa la toate 3 și de dus ma duc doar la una și rămân cu banii dati?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te poți dar.
La stat fără plată doar la una. Dar să faci două de o dată, este mai greu. La fiecare ai obligatorii anumite cursuri, seminarii care se vor suprapune orar. La examene va fi la fel. De învățat. dublu cantitate. Merge sau nu.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru sadrian46):

Yup, am un prieten care e la 2 facultati si pentru ca a avut 2 examene suprapuse a trebuit sa dea restanta la unul dintre ele.

| sadrian46 a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Da, se poate, eu nu am spus nu, dar am spus că e greu.

| WhiteLife a răspuns:

Da, poti, si in cadrul aceleiasi univrsitati, si la universitati diferite, nu e bai. Numai sa vezi ca la una va trebui sa duci diploma de BAC, la cealalta copie si sa te uiti la detaliile dosarului, unele s-ar putea sa difere.