| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salutare
am si eu niste intrebari
in Italia italieni cunosc limba engleza?
Cat la % dintre ei cunosc aceasta limba si sunt capabili sa poarte o conversatie in engleza
nu are rost sa invat italiana daca cunosc engleza
Dau funda

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca nu avem de unde sti ce procent stiu sau nu limba engleza ca nu suntem noi institutul de statistica, dar iti zic ca 7 zile cat am stat in Roma am gasit mai multi chelneri la restaurante care sa stie romana decat sa ma inteleg in engleza cu vreunul.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca te duci ca turist o sa te descurci cu engleza.
Daca-ti cauti de munca trebuie sa inveti limba.Intre ei vorbesc in dialect, unii chiar nereusind sa se exprime corect in italiana.
In engleza nici atat.

| giucu a răspuns:

SaLut,cunosc o prietena care a fost plecata in Italia pentru cateva zile si a spus ca peste tot unde mergeai de ex magazine etc te intreba si vb cu tine in engleza, iar daca vedea ca nu intelegi vb cu tine in italiana. Sper ca te am ajutat.