| gabrielli a întrebat:

Salutare, am si eu o mica problema la EXCEL. Mi se cere: Să se realizeze următoarea validare a bazei de date: codul numeric personal (câmpul E3:E10) trebuie să conţină maxim 13 caractere numerice.
Validarea astfel incat in casuta sa nu poate fi scrise mai mult de 13 caractere stiu sa o fac, problema o reprezinta faptul ca daca scriu in cadrul celor 13 caractere o litera o considera ca fiind parte din CNP, ceea ce nu e corect. Cum fac sa imi afiseze eroare daca una sau mai multe caractere din cele 13 maxim posibile nu sunt numere cifre? Va rog, cine stie bine excel si ma poate ajuta si pe mine happy Multumesc

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Trebuie sa gasesti o conditie ca sa iti afiseze doar numerele.

Am cautat putin pe google si asta am gasit http://spreadsheets.about.com/od/excelfunctions/qt/20071231_isnum.htm

Sper ca te ajuta.

Pa, pa

2 răspunsuri:
| gabrielli explică:

Am aflat singur raspunsul dupa ce mi-am plimbat ochii pe cursuri: =AND(LEN(E3)