| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Am tot incercat sa mă integrez de programe de studii din cadrul a diverse facultăți, însă habar nu am spre ce să mă orientez. Termin anul acesta clasa a XII-a, filologie, însă nu știu la ce facultate sa dau. Tata îmi spune sa stau un an acasă, sa mă pregătesc pentru Academia de poliție, mama îmi spune sa merg sa mă înscriu la Psihologie învățământului primar și preșcolar. Eu nu am atât de multe placeri încât să spun că vreau sa fac acel lucru în viața. As vrea o facultate care sa îmi sigure un job, nu sa o fac doar că sa fie făcută. Nu mi-ar placea sa fiu profesoara, pentru că știu cât e de greu sa te integrezi in sistem și să reușești să fii un dascăl bun pentru toți elevii. Nu prea am primit sfaturi. Am participat la câteva ore de orientare vocațională, însă nu prea m-au ajutat. Vreau sa pot avea și un loc de muncă odată cu finalizarea facultății, nu sa am o diplomă și atât.
Voi către ce facultăți vă îndreptați?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tata spune.
mama spune.
altii spun.
dar tu ce vrei?

| Erin28 explică (pentru sierra1):

Asta este problema, eu nu am o pasiune atât de mare din care să fac o profesie. Citesc, dar din plăcere, nu cred că as putea sa merg la litere și sa ma orientez către latura didactica, pentru că văd cât de multă muncă este depusa, și, in zilele noastre, copiii nu mai sunt respectuoși, nu mai vor să fie îndrumați. Sinceră să fiu, vad cum sun unii dintre colegii mei de clasa.

| Lukasssz a răspuns:

Iti recomand facultatea de limbi straine.

| SharpEagle a răspuns:

Si eu inclin sa cred ca Psihologia ar fi una dintre alegerile de viitor, cu posibilitate de a te angaja si profesa imediat dupa studii. Spun de viitor gandindu-ma ca va fi din ce in ce mai prezenta in mai toate aspectele vietii sociale, dar si de business (companii care o sa apeleze la serviciile psihologilor fie pentru evaluarea angajatilor, fie pentru programe de training interne). Apoi, din ce in ce mai multi oameni vor apela la psihologi, trendul problemelor psiho-emotionale e in crestere, la fel si awareness-ul despre importanta psiho-terapiei, fie ca e individuala, de cuplu sau de grup, fie ca e pentru prescolari, preadolescenti sau oameni la senectute.

| Erin28 explică (pentru SharpEagle):

Mi-ar placea acest domeniu.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Poti incerca sa cauti pe internet mai multe facultati de la tine din oras, chiar si din alte orase (daca ai posibilitatea sa faci facultatea intr-un alt oras) si sa vezi ce specializari au, ce materii se studiaza, ce probe s-au dat in anii trecuti(la unele Universitati am vazut ca apar deja informatii privind admiterea de anul acesta), tipul de examen de exemplu pe baza de dosar sau examen etc.
Cautant poate gasesti ceva care sa te intereseze.
Am inteles faptul ca ai incercat deja sa afli cateva informatii de la facultati, dar poti continua daca doresti sa cauti informatii si de la alte facultati, specializari. Daca cunosti studenti/absolventi ii poti intreba detalii despre facultatea pe care o fac/au facut-o.

| Erin28 explică (pentru elemonis):

Am incercat, dar parca nu îmi place nimic.

| elemonis a răspuns (pentru Erin28):

Mai cauta, nu ai nimic de pierdut.

| KR0N5TADT a răspuns:

Spre facultățile mintale. Țin să am mereu mintea antrenată.
Tu, cam lipsești de la antrenamente.

| Erin28 explică (pentru KR0N5TADT):

Sinceră să fiu, nu prea m-ai ajutat. Doar am cerut niste păreri, niste sugestii, pentru că nu toată lumea știe ce domenii îți pot aduce o viață decentă. Daca nu lămurești pe nimeni, mai bine nu mai raspunzi. In plus, nu toți au înclinații care pot fi valorificate într-o profesie.

| KR0N5TADT a răspuns (pentru Erin28):

Problema ta este una strict subiectivă, iar aici nu te cunoaște nimeni. Nu am postat ca să te ajut fiindcă este imposibil de făcut asta, pentru că nu te cunosc.
Cei care "te ajută" aici sunt ca și tine, "foarte antrenați".

| Erin28 explică (pentru KR0N5TADT):

Sunt conștientă de acest fapt, numai că eu vreau sa fac o facultate și atât. Adică, nu vreau sa se plieze neapărat pe înclinațiile mele, pentru că, daca ar fi sa aleg astfel, as muri de foame. Și sunt sute de mii în aceeași situație. Pentru că nu tiu la ce sunt buni. Sau sunt că mine, care nu au o înclinație reală, adică una care sa le ofere și un prilej de angajare.