| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Cum se face o scrisoare de intenție? Nu înțeleg ce ar trebui să conțină, din câte am înțeles trebuie să conțină experiența noastră și de ce vrem într-un anumit domeniu ales de noi, ei bine, asta am făcut și mi s-a spus că nu e bine.

Deci ce ar trebui să scriu?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Uite aici un exemplu

„Scrisoarea de intentie este documentul anexat CV-ului (uneori solicitat chiar de catre angajator), in care se exprima dorinta ocuparii unui post intr-o anumita companie/proiect, cat si referintele si punctele forte, care justifica aceasta alegere si face persoana interesata sa fie relevanta respectivei functii (tocmai prin evidentierea acestor atuuri).
Aceasta reprezinta totodata si exprimarea dorintei unei intalniri (care va fi concretizata printr-un interviu de angajare) in care angajatorul poate afla mai multe despre candidat si in care se pot detalia abilitatile si punctele forte.

In scrisorile de intentie este necesar sa fie subliniate calitatile si aptitudinile de care candidatul dispune, necesare in vederea ocuparii postului vacant.

Scrisoarea de intentie este necesara cu atat mai mult in momentul prezentarii la un interviu, care nu a fost stabilit in prealabil, odata cu CV-ul fiind indicat sa se predea si acest document.
Fie ca depuneti CV-ul intr-o baza de date cu CV-uri (banci de CV-uri), fie ca CV-ul este trimis prin email catre potentialul angajator, acesta este indicat sa fie insotit si de scrisoarea de intentie.

Va trebui ca scrisoare de intentie sa fie adaptata, personalizata in functie de jobul care se doreste a fi ocupat, din aceasta trebuie sa reiasa experienta relevanta la postul vizat, cat si motivatia de a-l ocupa si aportul pe care candidatul il poate aduce in pozitia vizata.
In cele ce urmeaza va prezentam cateva modele de scrisori de intentie, de la care puteti porni in a va construi propria scrisoare de intentie, sau o puteti alege pe cea mai potrivita profilului Dvs. si/sau al companiei in care doriti angajarea.

Scrisoare de intentie 1

Catre: FIRMA SRL

Buna ziua,

Numele meu este Popescu Ion si am placerea sa va trimit aceasta scrisoare de intentie ca un prim demers in exploatarea unei oportunitati de angajare in cadrul institutiei Dvs.

Va rog sa primiti si CV-ul atasat la prezenta scrisoare, in care veti regasi detalii legate atat de pregatirea mea profesionala cat si de experienta mea.

Imi place sa raspund provocarii unor noi situatii si sunt convins ca voi putea face fata cu succes cerintelor postului, deoarece sunt o persoana dinamica, creativa, cu o gandire strategica si comunicativa.

In speranta ca am castigat increderea dumneavoastra, va multumesc anticipat pentru sansa unui interviu, ocazie cu care va voi putea da mai multe detalii legate de persoana mea.

Cu stima,

Popescu Ion"

| TatianaIstrate a răspuns:

Și pentru mine a fost o provocare să scriu prima mea scrisoare de intenție. Dar cred că e mai ușor dacă te ghidezi după ce e aici https://bit.ly/2JHVs0E