| Seby80 a întrebat:

Salutare, daca vreau sa ma transfer la alt liceu in semestrul II, de la unul mai slab la unul mai bun, ce cerinte trebuie sa indeplinesc? trebuie dat un test, ceva? Dau funda si rog respect!

Răspuns Câştigător
| BogdanS a răspuns:

Bineinteles.Dai un test la o materie ce este de baza la acel profil. Spre exemplu daca tu esti la mate-info la un liceu si vrei sa intri in alt liceu la filologie trebuie sa dai restanta la latina, pentru ca latina este una din bazele filologiei.Insa astea depind de profiluri.Insa cel mai important este ca media cu care tu ai intrat la liceul la care esti acum sa fie mai mare decat media minima de la acel liceu.Deci trebuie sa ai o medie mai mare decat minimul liceului la care vrei sa te duci.
Insa ar fi mai bine sa intrebi pe cineva mai experimentat (profesori ma refer). Astea le stiu pentru ca cineva pe care il cunosc s-a mutat la liceul meu si a dat un astfel de tes.Dar sunt sigur ca daca vrei sa faci asta te vor lamuri mai mult profesorii.Mult noroc si sper ca te-am ajutat.

| Seby80 explică (pentru BogdanS):

In ce clasa esti? cica testele alea se dau numai in a 10-a +

| BogdanS a răspuns (pentru Seby80):

Nu cred asta.Nu stiu sigur, dar nu are cum sa fie asa.Ti-am spus, cel mai bine ar fi sa intrebi pe cineva care stie cu siguranta.Mi s-ar parea nedrept sa nu dai si din clasa a 9-a.

| Seby80 explică (pentru BogdanS):

De ce nedrept? Sa inteleg si eu. Despre acel test? Dar stii ca materiile de baza se accentueaza din a 10-a sau a 11-a in sus. ok? happy

| BogdanS a răspuns (pentru Seby80):

Pai asta spun.Ca nu ar fi corect sa nu dai si din a 9-a.Pentru ca asa este materiile se accentueaza din a 10-a.Ar fi mai bine sa dai si din a 9-a daca ti-ai dat seama ca la liceul la care esti nu ai concurenta sau este prea slab pentru ceea ce vrei tu sa faci pe viitor.Asta este parerea mea.

8 răspunsuri:
| YoYo321 a răspuns:

Trebuie sa ai media de admitere cel putin egala cu media ultimului admis. Test nu trebuie sa dai decat daca te muti la alt profil.Am auzit ca se muta mai greu in al 2-lea semestruthinking .oricum.bafta:*

| Bellatores a răspuns:

Da,nu va fi nici o problema daca te vei transfera, depinde daca te transferi pe acelasi profil..nu dai alte teste. uite deci sa zicem:tu esti mecaica si vrei sa te duci la contabilitate..trebuie date un fel de restante..niste teste la materiile care nu le faceai la mecanica..intelegi?big grin In rest.e bine

| Seby80 explică (pentru Bellatores):

E sunt mate-info, la un liceu mai slab, si vreau la Alexandru Ioan Cuza Focsani. Daca o sa am medii mari, am sanse sa ma respinga, sunt deja doua locuri libere.

| Dobre_Danielo_1993 a răspuns:

Depinde daca vrei sa scmbi si profilul, in acest caz vei da niste teste(un fel de recuperari)