| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,fratilor! Care-i adjectivu' ala care defineste o persoana care este de acord cu o anumita chestie da' de fata cu mai multe persoane nu sustine ideea respectiva si o sustine pe cea a grupului respectiv din diferite motive?laughing Patetic nu merge...era un cuvant da' imi sta pe limba!straight face

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Ipocrit.
Funda msfrum. ( daca nici asta nu e... )

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Gregar.

| Liviu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Gre cum? Romaneste nene laughing

| corolav a răspuns (pentru Liviu):

După„ românește" trebui pusă o virgulă.
După „nene" trebuia pus semnul exclamării.
Gregar ( e în românește, amice!) vezi DEX = (adj. cu patru terminații)
(despre animale): care trăiește în grupuri compacte, turme, cete.
Instinct(spirit) gregar = care îndeamnă pe unii oameni să se supună orbește, să-și piardă cu totul individualitatea, în mijlocul mulțimii din care face parte. Ceva așa cam „ca oile". Mai neacademic spus, așa ca animalele.
Nu prea le ai cu româna!
Și ți-ai și găsit aici cui să-i dai peste nas!
„Ardnaxur" este profesoară de limba română, franceză și engleză.
Știe engleza cum nu știi matale a mînca.
Hai, pa!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Liviu):

Regrete eterne! Daca tu nu stii limba romana, s-a inventat DEX-ul.

| Liviu a răspuns (pentru corolav):

Mda,ce pot spune, ador oameni care nu isi pot vedea de lungu nasului.Stii, Un om batran mi-a spus o data " Nepoate,unde e minte multa inevitabil e si prostie " Acum, fiecare dupa cum poate,putin imi pasa ca 'omor' limba romana, putin imi pasa ca... nu pun o virgula, ma doare fix in pix ca... stii scriu fara semne de exclamare, punctuatie, si toate cele.Pe scurt,suntem oameni,unii nu se pot kk de foame,si la alti le arde de limba romana. Daca vroia sa explice ceva,explica pe intelesul tuturor, nu doar sa intelegea ea, de dragul de a mai scrie un topic. Daca e profesoara de limba romana, engleza, franceza si numai stiu ce limbi stie.Trebuia sa se rezume, doar la un simplu raspuns, care sa fie pe placul tutoror.

| Liviu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nam murit inca sa spui 'regrete eterne' si nu is pe moarte.Cat despre dex,imi e de ajuns limba romana pe care o stiu,asa stalcita,prost scrisa,exclamata, pronuntata, daca toti am fi profesori, cine ar mai face munca de jos? Presupun ca intalnesti foarte multe cazuri ca si in cazul meu, nu le putem avea pe toate.Banuiesc ca daca ma interesa asa de tare limba romana, pe care o vorbim, si chiar mi-as fi dorit sa scriu 100%100 corect,fara greseli,cu puncte de exclamatie, faceam un liceu, si dadeam la facultatea de litere, sau deveneam vreun frustrat de felul cum scriu alti si ii corectam pe forumuri stii... Alta data, incearca sa scrii pe intelesul tuturor.Pe acest forum marea majoritate a oamenilor sunt pana in 15 - 25 de ani, nu cred ca au studii superioare ca sa inteleaga anumite cuvinte, fi cat mai explicita, si cat mai concisa, astfel incat sa evitam topicuri de genul acestuia.O seara frumoasa.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Liviu):

Omule! Primul meu raspuns a fost UN singur cuvant! In limba romana! Ce vrei mai concis de-atat?
Si... daca tot nu te intereseaza limba romana si adori s-o masacrezi, de ce ai pus intrebarea asta? Asteptai cumva raspunsuri in chineza mandarina?

| corolav a răspuns:

Ceea ce vrei tu să cauți, să afli cred că se traduce prin „ipocrit", „fariseu", „cutră", „om cu două fețe".
Aproximativ pentru o astfel de idee, cîndva, am scris o astfel de epigramă:
Ca semn că sprijini temelia
Și-aduci al dragostei prinos,
Tu-ți împletești prietenia
Cu...doi pe față, doi pe dos!

| Ineys a răspuns:

Parsiv?

| CannabisFan a răspuns (pentru Ineys):

Pe aproape...da' e cu "i" parca, nu stiu, mai cauta altceva te rog!laughing Adica sa sustii ceva "in sufletu' si-n mintea ta" da' de fata cu altii sa nu sustii acel ceva, din orgoliu sau din orice alt motiv...sa nu pari nu stiu cum!

| CannabisFan a răspuns (pentru Ineys):

Asta e...sa traiesti!laughing Am intrebat deja un prieten pe facebook si mi-a zis da' ai funda!big grin

| Ineys a răspuns (pentru CannabisFan):

Ipocrit.
Funda msfrum. ( daca nici asta nu e... )

| MgdDroopy a răspuns:

Patetic.e de bine. Nu de rau. Din păcate e folosit auirea
http://m.dexonline.ro/definitie/patetic

Te referi VERSATIL?
VERSATÍL, -Ă, versatili, -e, adj. (Despre oameni) Care își schimbă cu ușurință părerile; nehotărât, nestatornic, schimbător, instabil. – Din fr. versatile, lat. versatilis.
Sursa: DEX '09 (2009)

| stephanie_2280 a răspuns:

Pasiv?

| yyoonnuutt a răspuns:

Personal, relativ, demonstrativ, reflexiv sau de politete

| CannabisFan a răspuns (pentru yyoonnuutt):

Nu ma lua cu d-astea ca nu stiu...din a7a nu mai invat nimic, ma duc la scoala degeaba!laughing Personal banuiesc...e ceva gen "om patetic", doar ca-i alt adjectiv!happy

| DenisaAlle a răspuns:

Ironic? Ipocrit?