| CristinaDeux a întrebat:

Salutare.
In ce consta,, introducerea" care trebuie sa existe in orice caracterizare inaintea prezentarii personajului? Se includ si tema/explicarea titlului? Sau doar anul aparitiei operei si cateva lucruri generale?
Multumesc

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Trebuie să incluzi atât date despre curentul literar din care face parte, anul și locul în care a fost publicată, date despre autor, titlu, tema etc; la fel ca în eseul despre temă și viziune. Ulterior introduci personajul în context și îi faci caracterizarea.

| MedionTcO a răspuns:

O mica sinteza asupra aceea ce trebuie sa scrii tu:"X este personajul principal al operei, ...etc."

| NicoletaSimina a răspuns:

Preliminarii despre autor si ce tip de roman, nuvela, etc. este. Tipologia personajelor (galerie). Statutul social al protagonistului.Analiza Psihologica si morala al protagonistului.4 elemente de structura si de limbaj :incipit, final, titlu, indici spatio-temporali, etc. Cele 4 elemente de structura si de limbaj trebuie sa corespunda cu personajul operei respective.Concluzia.Sper ca te-am ajutat.