| Mohican a întrebat:

Salutare,

La liceu cu frecventa redusa pentru a te putea inscrie trebuie sa ai cel putin 18 ani?

Am 16 ani si sunt clasa a 10-a.

Daca se poate sa imi dati un raspuns concret pentru ca am tot citit peste tot dar nu am inteles cu exactitate pe ce se bazeaza.

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti transfera. Transferul se face în conformitate cu prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 153. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera de la o formă de învăţământ la alta astfel:
b)elevii de la învăţământul cu frecvenţă se pot transfera la forma de învăţământ cu frecvenţă redusă, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă;"
Si trebuie sa stii ca la aceasta forma se fac 5 ani (cl.IX - XIII), asa ca va mai trebui sa faci 3 ani.

| Mohican explică (pentru Ioandelasal):

Apreciez enorm, multumesc pentru raspuns.
Sanatate!

1 răspuns: